YAZARLAR

anasayfa Yazarlar Serhat Murat YILMAZ İnşaat Sektöründe Yolun Sonu!!!

İnşaat Sektöründe Yolun Sonu!!!

22 Haziran 2019, Cumartesi 1:37
Serhat Murat YILMAZ Tüm Yazıları
Serhat Murat YILMAZ
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Kıymetli okurlar uzun zamandır dile getirmek istediğim  bir konu var ki zannediyorum hepimizin kanayan yarasıdır;


Her yıl yaklaşık olarak 600 bin konut ihtiyacı varken inşa edilen konut sayısı 1 milyonu geçiyor. Bu durum arz fazlası konut anlamına geliyor. Nitekim geldiğimiz noktada 2.5 milyon arz fazlası konutun biriktiğinden bahsediliyor.Demek oluyor ki 2 sene hiç konut inşa etmesek bile ihtiyacımızın fazlası zaten mevcut. Tamam sektörün devamı ve alt sektörlerin selameti için bu pek mümkün değil biliyorum ama en azından birazcık arz-talep çerçevesinde ilerleyebiliriz. 
TÜİK tarafından açıklanan yılın ilk konut satış istatistiklerine göre Ocak 2019’da konut satışları geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 24.8 oranında geriledi. Kredi faizlerinin yüksekliği nedeniyle aylardır daralan ipotekli konut satışlarındaaki düşüş yüzde 77.2 olarak kaydedildi. İkinci el konut satışlarındaki gerileme yüzde 20’yi aştı. Dolar bazında konut fiyatlarının ucuzlamasının etkisiyle yabancılara yapılan konut satışları yüzde 82’ye yakın oranda yükseldi.
Milli gelir içindeki payı yüzde 8 olan bu sektör 200 alt sektörü besliyor. Şimdi bu duruma nasıl gelindi diye sormak lazım. Bunu cevaplamadan önce sadece şu  2 maddelik istatistik rakamlarına bakmak gerekir zaten cevap kendi kendine ortaya çıkıyor.
1) Ülkemizde bugün yaklaşık 330 bin müteahhit varken, 80 milyonu aşkın nüfuslu Almanya’da bu sayı sadece 3 bin 500, bütün Avrupa’da ise 25 bin civarında.
2)TMMOB’YE bağlı odaların üye sayısı 550 bini aştı.( İnşaat Mühendisliği+ Mimarlık: 174.833 kişi ) (Toplamın yüzde 31 i)
rakamlar ortada arkadaşlar herkes bu sektöre yönelmiş durumda. Bunun önüne ne zaman geçilir bilemiyorum ama yeni mezun olacak arkadaşlara kolaylıklar diliyorum.
Müteahhitlik sayılarının ve mezun mühendis-mimarların akla mantığa uygun seviyelere ulaşması dileğiyle…
İnşaat maliyetlerinde büyük artış var
Türkiye İstatistik Kurumu, üçer aylık dönemlerde inşaat maliyetlerindeki artış oranlarını açıklıyor.
İnşaat maliyetleri ekonomiyi çok hem de çok ilgilendiriyor. Çünkü; (1) Kamunun büyük projelerinin tamamı inşaat projeleri, (2) Özel sektör yatırımlarının tamamına yakını inşaat yatırımı, (3) TOKİ destekli çok sayıda konut projesinin yapımı devam ediyor, (4) Çok sayıda birikim sahibi ev satın almaya niyet etmiş durumda, hesabını yapıyor
İnşaat maliyetlerindeki artış; (1) Kamu projelerinin işvereni olarak devleti ve de belli bir maliyet hesabı yaparak bu projelerde yükümlülük altına giren müteahhitleri (2) TOKİ destekli konut inşa eden, inşaatı devam eden veya bitmiş konut stoku bulunan yapımcıları, (3) Konut satın almak için bekleyen halkı ilgilendiriyor.
Bina inşaatı maliyet endeksi, temmuz-ağustos-eylül aylarını kapsayan yılın üçüncü üç aylık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, (yıllık olarak) ortalama yüzde 17.1 oranında arttı.
Malzeme artışı yüzde 18.7, işçilik artışı yüzde 11.9 oranında
Temmuz-ağustos-eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemin inşaat maliyetleri ile bir önceki yılın aynı aylarındaki maliyet arasında artış yüzde 22.1 oranında.
Üç aydan üç aya maliyet artışları demir çelik malzemede yüzde 58.1, kalorifer malzemesinde yüzde 26.6, elektrik malzemesinde yüzde 25.4, sıhhi tesisatta yüzde 23.9, ahşap malzemede yüzde 23.9 oranında. İnşaat maliyetlerindeki artış, döviz kurundaki değişim sonucu inşaat malzemesi fiyatlarındaki artıştan ve de özellikle inşaat demiri fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor. Malzeme fiyatlarındaki artışın yüksekliği yanında bir yılda işçilik maliyetinin yüzde 11.9 oranında artması da dikkati çekiyor.
İnşaat maliyetlerindeki artış sonunda yeni konut fiyatlarının yükselmesine yol açacak. Çok sayıda yeni konut inşaatı var. Fakat satılmayı bekleyen eski maliyetlerle üretilen çok sayıda da konut var. Konut yapımcıları, henüz maliyet artışlarının konut fiyatlarına yansıtılmadığını, yıl başından sonra konut fiyatlarındaki artışın kaçınılmaz olduğunu belirtiyorlar.
Kalın sağlıcakla...
sayısal verile alıntıdır...

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor