YAZARLAR

anasayfa Yazarlar Kadriye ALTINBAŞAK Çocuklarımız Bizlerin Aynasıdır

Çocuklarımız Bizlerin Aynasıdır

01 Kasım 2019, Cuma 16:54
Kadriye ALTINBAŞAK Tüm Yazıları
Kadriye ALTINBAŞAK
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Elinizin altında bir sihirli değnek olsa, çocuğunuzla alakalı neresini değiştirmek isterdiniz? Saçını? Gözünü? Kolunu ? Bacağını? Muhtemelen hiç bir yerini. Çünkü dünya da sizin çocuğunuzdan daha tatlı, daha akıllı daha güzel bir çocuk daha yok değil mi? 

Peki bir de özelliklerine gelelim. Yine aynı değnekle çocuğunuzun hangi özelliğini değiştirmek isterdiniz? İştahsızlık? Huysuzluk? Ağlaması? Ya da uykusuzluğu? 

Çocuklarımızı severken bütünü ile seviyoruz, peki iştahsız diye üzüldüğümüz hatta sinirlendiğimiz çocuklarımızı değiştirmek için neden bütününe bakmıyoruz? 

Yapılan araştırmalar da, biz her şeyi çocuğumuza kendimiz öğretiyoruz. Konuşmayı, okumayı, hatta yemek yemeyi bile. Peki hiç düşündünüz mü çocuğunuz çok agrasifse acaba sebebi biz olabilir miyiz? Sinirlenen ve sinirini bağırarak birilerine zarar vererek, kimseyi bulamazsa kendine zarar vererek minikleri yetiştiren bizleriz değil mi? Şimdi şapkamızı önümüze alalım ve biraz düşünelim. İştahsız diye bağırdığınız çocuğunuz, siz istediğini yapmadığınız da sinirleniyor mu? Ya da uyumuyor diye kızdığınız bebeğiniz gereksiz yere ağlıyor mu? Bu huyunu değiştirmek için sihirli değneğe ihtiyacımız olmadığını, önce kendinizi değiştirmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim. Bizler de insanız zaman zaman sinirlenip üzülmek en doğal hakkımız ama dünya kanunu gereği her zaman bizden daha zayıfa yönelttiğimiz için sinirlerimizi, farkında olmadan çocuğumuza bu huyu biz aşılıyoruz. Değiştirmeye önce kendimizden başlayalım. 
Kendimden örnek verecek olursam, kızlarım beni sinirlendirdiğinde önce sakin olmak için elimden geleni yapıyorum. O an o ortamı değiştiriyorum. Kızlar içerde ağlarken ben yüzümü yıkayıp derin derin nefes alıyorum. Ve sakinleşince yanlarına gidip sıkı sıkı sarılıyorum. 
Çocuklarınızla arkadaş olun diyen uzmanların şuan da “ siz hiç herşeyinize karışan, hayır diyen, yapma diyen arkadaş gördünüz mü?” Diye yazılarını okuyorum. Zamanında arkadaş olun diyen uzmanlar şimdi çocuğunuzla anlık arkadaşlıklar kurun diyor. Bu sayede çocuklarınızın iç dünyasını zedelemeden onları nasıl birey olarak yetiştirebileceğimizi öğreniyoruz. 
Aslına bakarsanız her şeyi deneyimleyerek öğreniyoruz. Zaman çocuklarımız için öğrenerek akarken, bizim için de yeni deneyimler olarak akıyor. 

Köşe adıma uygun olarak, çocuklarımız için sağlıklı cips tarifi vereceğim. 
Malzemeler;
2 tane yufka 
Zeytin ezmesi veya ev yapımı salçalı su
Yapılışı; 
1 yufkayı yuvarlak şekilde tepsine açın üstüne malzemenizi bir kat şekilde sürün ve diğer yufkayı da üstüne koyup en üst katına zeytinyağı sürüp, ister yuvarlak ister kare şekilde kesin. 180 derece fırında pembeleşsene kadar kızartın. İşte çıtır çıtır cipsiniz hazır .
Afiyet olsun

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor