YAZARLAR

anasayfa Yazarlar Kadriye ALTINBAŞAK Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda İştahsızlık

02 Ekim 2019, Çarşamba 18:18
Kadriye ALTINBAŞAK Tüm Yazıları
Kadriye ALTINBAŞAK
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Herkese merhaba 

 

Uzun zamandır iştahsızlık alakalı araştırmalar yapıyorum. Çocukların yememesi gereken her şeyi nasıl zevkle yediğini ama yemesi gereken herşeye de nasıl burun kıvırdıklarını gördükçe bu durum bir anne olarak beni yeni arayışlara sürükledi. 

 

Paketli gıdaların paketlerinin “ al Benisi “ ile başlamak istedim ilk. Işıl ışıl renkli paketler çocuklarımızın ilgisini çekmekte ve içinde ki şeyi merak etme arzusuyla onlara sahip olmak istemekteler. Anne olarak bu durum, ilk zamanlar da hoşumuza gitse de zamanla canımızı sıkmaya başlamakta. Özellikle çikolata. Nasıl güzel nasıl tatlı. Biz büyükler bile yerken mutlu oluyorsak küçük kuzuları düşünemiyoruz bile. 

 

Annelikte çözüm tükenmez, o halde evde pratik kolay çikolata yapmaya ne dersiniz?

 

Malzemeler ; 5 tane Ramazan hurması. 

1 yemek kaşığı keçiboynuzu tozu veya unu. 

1 tatlı kaşığı zeytinyağı. 

5-6 tane fındık veya ceviz. 

 

Hurmaları az suda haşlayıp blendır ile ezin içine keçiboynuzu tozu zeytinyağı ve fındık cevizi ekleyin ( fındık ve cevizi havanda dövün parçalayın). Bir güzel karıştırıp elinizle şekil verin. Streç filme sarıp buzdolabında 1 gün bekletin. Daha sonra çocuklarınızın sevdiği hasır çikolata jelatinlerine sarıp ikram edin. 

 

Tadı nasıl mı? Tıpkı çikolata gibi. Arada ki farkı anlamayacaklar. Onlar çikolata yediklerini sanırken aslında hurmalı mis gibi bir ara öğün tüketecekler. 

 

Bu ve bunun gibi bir çok paketli gıdanın ev yapımı haline getirilmesi oldukça kolay. Şimdi okullarda açıldı. Kantinlerden almasını istemediğiniz gıdaları bu şekilde yapıp beslenme çantalarına koyabilirsiniz. 

 

Özellikle süt alerjisi olan kuzuların annesine oldukça güzel bir tarif değil mi ? 

 

Unutmayın, çocuklarımızı ne kadar sağlıklı beslersek geleceklerine o kadar yatırım yapmış oluruz. İleri zamanlar da çıkacak hastalıkların sebebi, çocukluk çağında yenilen zararlı gıdalardır.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor