YAZARLAR

anasayfa Yazarlar Kadriye ALTINBAŞAK Bu hafta bebeklerimiz için sütlaç yapalım.

Bu hafta bebeklerimiz için sütlaç yapalım.

22 Temmuz 2019, Pazartesi 17:33
Kadriye ALTINBAŞAK Tüm Yazıları
Kadriye ALTINBAŞAK
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Bu hafta köşemizin ismine uygun bir şeyler yapalım istedim.
Evde bebeklerinize yapabileceğiniz o kadar pratik tarifler var ki, inanın bana yapmanız 10-15 dakikanızı almayacak, hemen bulunabilecek malzemelerle yapabileceğiniz, herşeyden önce “ anne eli tadı “ ile süsleyeceğiniz çok güzel tarifler var. 
Mesela bu hafta, bebeklerimiz için sütlaç yapalım istedim. 
Adı sütlaç ama içinde süt yok. ( 1 yaş üstü kuzular da süt kullanırsınız)
???? 1 yk pirinç. 
???? 1 yk tam pirinç unu. 
???? 1 su bardağı su. 
???? 1/2 elma. 
Pirinç ununu 1 su bardağı suyla muhallebi kıvamına getirelim. Pirinçleri 1 çay bardağı suyla pişirip suyunu çektirelim. ( lapa olsun). Elmayı cam rendeden geçirelim. Pirinç unu, pirinç ve elmayı karıştırıp ( 8 Aydan büyük kuzular da üstüne tarçın ekleyerek) yedirelim. 
 hem çok pratik hemde çok kolay. SÜt ALERJİSİ OLAN KUZULARA ALTERNATİF 
1 yaş üstü kuzularıma su yerine süt koyalım  alerjimiz yoksa ( pirinç ununu sütle muhallebi kıvamına getirelim. Daha sonra pirinçleri suda pişirip karıştıralım)
Markete gidip hazır mama almak için ortalama süreniz ( giyin, markete git, hazır mamayı al, kasaya geç öde eve geri dön toplam 15 dk) ama bu tarifi evde kendimiz yaparsakta toplam 10-15 dakika. Hem de kuzunuza ne yedirdiğinizi bileceksiniz, içiniz rahat bir şekilde yedireceksiniz. 
Kendimizden yola çıkacak olursak, önümüzde krallara layık sofra kurulsa bile “ annemizin elinin değdiği yemekler” her zaman daha tatlı gelir.

98 yaşında ki anneannem hep der ki “annem taş kaynatsın, suyuna çorba yapsın tadı başkadır” o yüzden siz de kuzularınıza lütfen hazır gıda vermeyin olur mu? 
 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor