YAZARLAR

anasayfa Yazarlar Ahmet MELİK YAZ TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRELİM

YAZ TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRELİM

22 Haziran 2019, Cumartesi 13:37
Ahmet MELİK Tüm Yazıları
Ahmet MELİK
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Önümüz yaz. Çocuklarımız ve öğretmenler yorucu bir Eğitim Öğretim Yılını geride bırakarak, yaz tatiline çıktılar  Pek çoğumuz yaz tatili planlarını yaptık bile. 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden sonra gözü yollarda bizleri bekleyen büyüklerimizi ziyaret etmek üzere yollara revan olacağız, dedeler ve ninelerle, torunları kavuşturacağız.   Kimimiz memlekete gidecek, kimimiz bir tatil beldesine gidip stres atacağız. Turlarımız bittikten sonra da evimize döneceğiz.  Döndükten sonra çocuklarımızı yaklaşık 80 gün sürecek olan yaz tatili bekliyor olacak. Bizler tekrar işimizin başına döneceğiz. Tatil rehavetini üstümüzden attıktan sonra günlük yaşantımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Çocuklarımız ise uzun bir maratondan sonra yaz tatilini, arkadaşlarıyla oynayarak, çeşitli sportif ve kültürel etkinliklerle, hem dinlenerek, hem de eğlenerek geçirecekler.
 Biz bu hafta Başakşehir ilçesinde çocuklarımız tatilde neler yapılabilirin üzerinde durmaya çalışacağız. Başakşehir ilçesi yaz tatilinin verimli bir şekilde geçirilmesi için inanılmaz fırsatlar sunuyor. Buralarda çocuklarımızla birlikte kaiteli zaman geçirirken, evlerimizden çocuklarımızla birlikte kitap okumayı ihmal etmeyeceğiz. Ayrıca millet kıraathanesinde sizleri ve çocuklarınızı binlerce kitap okumanız için bekliyor olacak. Yine 17 haziran tarihi itibariyle Camilerdeki ve Bilgi evlerinde Kuran Kursları çocuklarımızı hizmet vermek için bekliyor olacaktır. Spor parklarıyla, bilgi evleriyle, kültür-sanat merkezleri, millet bahçesi, millet kıraathanesiyle siz değerli Başakşehir'lilere her şeyin en güzelini sunmaya çalışan belediyemizin sunduğu imkanları şöyle bir gözden geçirelim isterseniz.  Sportif faaliyetler için aşağıdaki spor parklarından ücretsiz olarak faydalanılabilir. Oldukça zengin bir faaliyet alanı olan spor parklarında profesyonel eğitmenler eşliğinde spor yapmaları için çocuklarınızı bu alanlara güven içerisinde teslim edebilirsiniz. Peki bu spor parklarında hangi branşlar var gelin birlikte bir göz atalım.
Futbol        Tenis        Tekwando    Kick Boks    Okçuluk    Hemsbal
Basketbol    Fitnes        Atletizm    Masa Tenisi    Judo        Cimnastik
Voleybol    Yüzme        Badminton    Satranç    Karete Do    Metorik Beceriler
Hentbol    Plates        Mangala    Reformer    Bestemşe

Bu branşlarla ilgili nerede, ne var gibi merak ettiğiniz konuları öğrenmek için http://www.sporparklari.com/tesisler-basaksehir-spor-parki-7.html adresini ziyaret edebilirsiniz.
 Oturduğunuz mahalleye göre aşağıda sıraladığımız spor parklarını ziyaret ettiğinizde danışmadaki görevliler sizlerin kaydını alacak, sıranız geldiğinde sizi arayacaklardır.  
·  Altınşehir Spor Parkı
·  Bahçeşehir Spor Merkezi
·  Bahçeşehir Tenis Parkı
·  Başakşehir Spor Parkı
·  Güvercintepe Kadın Spor Merkezi
·  Güvercintepe Spor Parkı
·  Kayaşehir Spor Parkı
·  Şahintepe Spor Parkı
·  Şamlar 5. Kapı Etkinlik Alanı
Bu kadar mı, tabi ki değil. Diyelim çocuğunuzun sportif alanlarla ilgili fazla kabiliyeti yok. Bilgi, kültür, sanat alanında kendini daha iyi görüyor. Bu tür alanları desteklemek için de sizlere Kayaşehir Kültür ve Yaşam merkezi ve bilgi evlerini önerebilirim. Şimdi gelin birlikte bir de bilgi evlerine göz atalım. İlçemizde belediyemize bağlı 6 adet bilgi evi faaliyet göstermektedir. Bunlar; Akif İnan, Cemil Meriç, Şahintepe, Güvercintepe,  Altınşehir, Necdet Yıldırım bilgi evleridir. Kültür ve sanat alanında faaliyet gösteren bilgi evleri Başakşehir halkı tarafından büyük ilgi alaka görmektedir. 
Kimler faydalanabilir:
Bilgi evindeki faaliyetler, daha çok 8-14 yaş çocuk ve gençlere yöneliktir.
Bilgi evine öğrencilerin velisiyle gelmesi gerekmektedir. Ayrıca bilgi evine giriş ve çıkışlar tamamen velinin sorumluluğundadır.
Öğrencilerin bilgi evinden istifade edebilmeleri için üye olmaları gerekmektedir.

 Üyelik için istenen belgeler şöyledir:
 
 •Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Öğrenci Belgesi
 • Velisinden Muvafakatname (Kayıt Formu)
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf

Bilgievi'nde Yer Alan Faaliyetler Nelerdir?
Sosyal ve kültürel birçok aktivitenin gerçekleştirildiği Bilgievlerinde ağırlıklı olarak tiyatro gibi sahne sanatları ile gitar, keman, bağlama, satranç, izcilik, resim, ebru, bilgisayar ve ney dersleri, profesyonel eğitimciler tarafından verilmektedir.
Bunların dışında çocukların kitap okuması için bilgi evlerinin kütüphaneleri de hizmet vermektedir. Bu kütüphaneler sadece yaz tatilinde değil, okulların açık olduğu dönemde de çocukların seviyesine uygun 5000'e yakın kitapla, okuma veya, ödevlerle ilgili araştırma yapmaları için çocuklarımıza hizmet vermektedir. 

Tüm aile birlikte, sadece çocuk, sadece yetişkinler ile ilgili sanatsal, kültürel etkinlik arıyorsanız, size Mehmet Emin Saraç Kültür merkezini tavsiye edebiliriz. Aylık olarak belediye tarafından yayınlanan bültenleri takip ederek ailenizle ayağınızın dibine gelen bu faaliyetlerden faydalanabilirsiniz. 

Saygıdeğer Başakşehirliler; bizler İstanbul'un bir çok bölgesinde yaşayan insanlara göre oldukça büyük avantajlara sahibiz. Çocuklarımız kültür, sanat, spor vs. gelişimine katkı sağlamak amacıyla bu güzellikleri bizlere sunan Belediye Başkanımız Sayın Yasin KARTOĞLU'na ve ekibine teşekkür ederiz.
Bu haftaki yazıma son verirken Önümüzdeki hafta sonu gerçekleşecek olan İstanbul büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçiminde Cumhur ittifakı adayı sayın Binali YILDIRIM'a Başakşehirliler olarak sahip çıkmanızı temenni  eder, hepinize iyi tatiller dilerim.   Sağlıcakla kalın.
 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor