YAZARLAR

anasayfa Yazarlar Ahmet MELİK PANDEMİNİN SONLARINA YAKLAŞIRKEN TATİL

PANDEMİNİN SONLARINA YAKLAŞIRKEN TATİL

11 Haziran 2021, Cuma 15:42
Ahmet MELİK Tüm Yazıları
Ahmet MELİK
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Merhaba sevgili Başakşehir’liler;

Bu hafta yazımıza konu başlığı olarak tünelin sonundaki ışığın iyice yaklaştığı, pandeminin sonunun gelindiği bilim uzmanları ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da dillendirildiği şu günlerde, 2020-2021 eğitim öğretim yılının da sonuna gelmiş olmamız dolayısıyla “Pandeminin Sonlarında Tatil” olsun istedik.

Tüm Dünya’yla birlikte tüm insanlık olarak zorlu bir sınavdan geçtik ve geçiyoruz. Özellikle eğitim alanında çocuklarla birlikte aileler, özellikle anneler bu zorlu sürece omuz vermek zorunda kaldı. Hepimiz için yorucu ve oldukça sıkıcı geçen bu dönemin uzmanlar tarafından ve DSÖ tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa artık sonuna yaklaştığımız anlaşılıyor. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamız, temizlik, maske ve mesafe konularına dikkat etmemiz konusunda hepimizi uyarmaya devam ediyorlar.

Değerli dostlar, 2020-2021 eğitim öğretim yılını genel olarak değerlendirmemiz gerekirse; evet alıştığımız, aşina olduğumuz bir zaman dilimi yaşamadık, çocuklarımız ekran karşısında tasvip edemeyeceğimiz kadar uzun zaman geçirdi, arkadaşlarıyla yeteri kadar oyun oynayamadı, sosyal ilişkiler yönünden farklı bir deneyim yaşamak zorunda kaldı, 13 Mart 2020 tarihinden bu yana korku ve endişe hepimizde olduğu gibi onları da etkiledi…  Tüm bu olumsuzluklara rağmen ben enseyi karatmamız, geleceğe daha umutla bakmamız gerektiğine inananlardanım. Bunu bir fıkrayla renklendirmek isterim;

Urfa’lı çocuğun biri koşarak ve biraz da heyecanla babasının yanına gelir, yöresel şivesiyle,

“-Babu, babu ekmeğe zam gelmiş” der

Baba oldukça sakin sorar,

“-Oğlum sadece bize mi gelmiş?

Çocuk: “-Yok babo herkese” cevabını alınca

“-O zaman git iki ekmek al” der.

Değerli dostlar, bizler ve bizim çocuklarımız tüm Dünyayı saran pandemi belasıyla eşit şartlarda, hatta dünyanın pek çok ülkesinden daha iyi şartlarda bu süreci atlatıyoruz. Herkes ne yaşadıysa biz de aynı şeyleri yaşadık. Bu açıdan bakıldığında yandık, öldük, bittik, kayıp nesil vs. gibi moral bozucu düşünce ve fikirlerden uzak durmak ve geleceğe ümitle bakıp mücadele azmini elden bırakmamak gerektiğine inanıyorum. Her zorluğun arkasından, bir kolaylık geleceğine inananlardanız. Yeni Dünya düzeni içerisinde İslam dünyasına bayraktarlık eden bir ülkenin her ferdi en azından çocuklarına örnek olmak için yılgınlığa düşmeden çalışıp çabalamaya çocuklarının ışığı olmaya devam etmelidir. Önümüz tatil, bu dönemde çocuklarımızla birlikte hem iş, hem ev, hem de eğitim faaliyetleriyle önceki yıllardan daha fazla yorulduk ve tatili özledik. İmkânı olanlar için cennet vatanımızın birbirinden güzel köşeleri ve tatil beldeleri sizleri bekler. Tabi ki bu tatilden sonra, torunları dedeleriyle, nineleriyle kavuşturmayı unutmamak kaydıyla. Çocuklarınızla birlikte doyasıya eğlenmenizi ve dinlenmiş bir şekilde sağlıkla işinizin, gücünüzün başına dönmenizi dilerim. Yaşadığımız süreç torunları dedelerden, ninelerden, teyzelerden, halalardan hülasa akrabadan da uzak bıraktı. Aşının bulunması ve hepimizin fedakârlığı sayesinde artık torunları dedeleriyle, nineleriyle kucaklaştırma zamanı. Bizim dünyamızda tatil, biraz da sıla-i rahim değil midir? Büyükşehir’in hengâmesinden Anadolu’nun dört bir köşesinde sizleri bekleyen şefkatli kollara doğru gidip çocuklarınızla birlikte ruhunuzu dinlendireceğiniz dingin, mütevazı baba yurtlarınız sizi ağırlamaya çoktan hazırlanmıştır. Çocukların yürekleri pıt pıt atıyordur, köydeki maceralarına bir an önce kavuşmak sevdasıyla, kimi dedesiyle traktör sürecek, kimi kavun – karpuz toplayacak, kimi köydeki arkadaşıyla buluşacaktır. Kim bilir anılarının arasına ne heyecanlı maceralar katılacaktır. Bizler tatilde memleketin dört bir yanından tatilde ancak buluştuğumuz çocukluk arkadaşlarımızla, akrabalarımızla görüşeceğiz. Nereden geldiğimizi bir kez daha hatırlayacağız vs. Yani, hayatı kaldığımız yerden, pandeminin bize öğrettiklerini de üstüne koyarak yaşamaya devam edeceğiz. Bizler ne derece hayata güvenle bakabilirsek, çocuklarımız da o derece bu yaşadıklarımızdan hasarsız yollarına devam edeceklerdir. Sadece sağlık alanında değil, psikolojik olarak da, normal ayarlarımıza dönmemiz gerekiyor. En büyük temennimiz biran önce bu beladan tüm insanlığın kurtulmasıdır. Pandemi süresince yakınlarını kaybeden tüm insanlara başsağlığı diliyorum.

Kıymetli Başakşehir’liler, bayanlar pek sevmese de, biz erkeklerin heyecanla beklediği ertelenmiş olan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın arefesinde bulunmaktayız. “Bizim Çocuklar”  Ay yıldızlı bayrağı şanla, şerefle dalgalandırmak için turnuvada oldukça iddialı bir takım durumunda. Buradan “Bizim Çocuklar”a başarılar diliyorum. Hepimiz için bu şampiyonadaki kupa bizim için en güzel hediye olacaktır kanaatindeyim. Haydi Bizim Çocuklar. 82 Milyonun Kalbi Sizinle diyor, hepinizin sağlıklı, huzurlu bir tatil geçirmesini diliyorum.

Ahmet MELİK

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor