YAZARLAR

anasayfa Yazarlar Ahmet MELİK 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 Kasım 2021, Çarşamba 9:56
Ahmet MELİK Tüm Yazıları
Ahmet MELİK
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Saygı değer Başakşehirler Merhaba
Bugün sizlerle  öğretmenler gününe binaen hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olan, bizlere iyiyi, doğruyu, güzeli, okumayı, yazmayı öğreten fedakâr ve cefakâr meslek grubu olan öğretmenlik mesleğinden bahsetmek istiyorum. "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" diyen bir medeniyetin insanları olarak öğretmenlere ne kadar minnettar olsak azdır.

Bugün Dünyada okul çağı insanlar dışında yetişkin olup hangi mesleğe sahip olursa olsun tüm yetişkinler üzerinde mutlaka bir öğretmenin emeği vardır. Öğretmen toplumsal yaşantının mimarı ve temel taşıdır. Yaşantımızın her alanında etkisini hissettiğimiz bu meslek grubunun olumlu ya da olumsuz etkisini kılcal damarlarımıza kadar hissetmemiz kaçınılmazdır.

Bu yüzden öğretmenlerimiz çok iyi yetiştirilmeli, hak ettiği saygıyı ve hürmeti toplumun her kesiminden görmelidir.
İnsanoğlu yaratıldığı günden beri değişik yollarla eğitilmeye ve öğrenmeye devam etmiştir. Akıl sahibi olan insan, iradeye, hırslara, sahiplenmeye, iyilik yapma, kötülük yapma ve daha birçok karmaşık davranışlar yapmaya da haizdir.

Sosyal bir varlık olan insan birlikte yaşadığı hemcinsleri ile uyum içesinde yaşayabilmek için kurallı yaşamayı ve belirli ahlaki kuralları öğrenmeyi gerçekleştirmek durumundadır.

Onun için insan hayatında eğitim; davranışları doğru yönlendirmede, bireyin çevresindeki diğer insanlarla, çevreyle barışık bir şekilde yaşamasını öğrenmede birinci derecede etkilidir. İnsan davranışlarına doğum ile beraber yön vermeye başlarız. Onun için çocuğun ilk öğretmeni anne ve babasıdır. İlerleyen yıllarda işin içine yakın akraba, arkadaş da girer. İnsan etkiler ve etkilenir.

Daha ileri yaşlarda ise bu görev insanlık tarihi boyunca toplum içerisinde saygı duyulan kimseler tarafından, günümüzde de öğretmenler tarafından yerine getirilmektedir.
İnsan, gelişen şartlara uyum sağlamak için doğayı keşfetmeye çalışır. Doğayı keşfetmek için okumayı, yazmayı, matematiği, fiziği, kimyayı… vs. bilmek gerekir.

Bu çalışmalar devletlerin gelişmişlik seviyesini ortaya koyar. Ülkelerde yaşayan insanların refah seviyesini ortaya çıkarmada, Dünya üzerinde söz sahibi olmasında belirleyici olur. Yani akademik dilde bilimsel çalışmalar olarak bilinen alanın yolunu açan da yine öğretmenlerdir. 
Değerli dostlar, geleceğimizin ve toplumsal düzenin mimarları olan öğretmenlerimizi bilgi ve donanım olarak mümkün olan en üst seviyeye çıkarmaya çalışmak boynumuzun borcu olmalıdır.

Bu meslek grubunun kişisel gelişimini sağlaması ve ihtiyaç duyduğumuz nitelikte işlerini yapabilmeleri için tüm kurumlarımız tarafından sosyal ve ekonomik imkânlarının gözden geçirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Zira insan en temel ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorlanırken kişisel gelişimine zaman ayıramayacaktır. Her 24 Kasımda öğretmenlerin süslü sözlerle hatırlanıp sonra kendi haline bırakılmasından söz etmiyorum elbette. Bu insanların gezip görmelerine, okumalarına, kendi eğitimlerine ücretsiz imkânlar sağlanması toplumun geneline pozitif yönde katkı sağlayacağı inancındayım. 
Değerli dostlar öğretmenlik mesleği, belli saat aralığında mesai yapılan sıradan bir memuriyet hizmeti değildir.  Bu meslek aşkla yapıldığında kurak toprakların uzak ümitleri olan çocuklarının sihirli bir dokunuşla hayatlarını değiştirmeye muktedir bir meslektir.  

Öğretmenlerin de taşıdıkları bu ulvi sorumlulukların farkında olarak, mesleklerinin yükümlülüklerini yerine getirmelidirler. Bu yolla en değerli kaynağımız olan insanı geleceğe hazırlayan öğretmen, dinine, devletine, milletine ve tüm insanlığa karşı vazifesini yapmış olarak toplumdan hak ettiği değeri göreceğine inancımız tamdır.  

Rabbim tüm çocuklarımıza işini aşkla yapan saygıdeğer öğretmenlerle karşılaştırsın.
Geleceğimiz olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz bu mukaddes mesleğin tüm neferlerini, ömrünü öğretmeye adayan, bu uğurda şehit düşen geçmişten bu güne gelmiş geçmiş tüm meslektaşlarımı saygıyla selamlıyorum. Tüm dostları cefakâr öğretmenlerini hatırlamaya ve onları ziyaret etmeye davet ediyorum.

                                    Ahmet MELİK
 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor