Teknoloji

anasayfa Teknoloji NASA DUYURDU,TÜRKLER GÖZÜNÜ MARS'A DİKTİ..!

NASA DUYURDU,TÜRKLER GÖZÜNÜ MARS'A DİKTİ..!

24 Mayıs 2019, Cuma 13:56 / Son Güncelleme : 24 Mayıs 2019, Cuma 13:56
NASA DUYURDU,TÜRKLER GÖZÜNÜ MARS'A DİKTİ..!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

NASA'nın resmi sitesinden yaptığı açıklama dünyayı marsa taşıdı..

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’a gönderilecek uzay aracında ismini yazdırmak isteyenler için tüm dünyada kampanya başlattı.

NASA’nın ‘ismini Mars’a gönder’ kampanyasına en çok katılım Türkiye’den gerçekleşti.

Mars’a ismini göndermek isteyenler, NASA’nın internet sitesinden isim, soy isim, ülke ve posta kodu bilgilerini girerek bu şansı elde edebiliyor. Formu dolduranlara temsili bir uzay yolculuğu biletinin de verildiği kampanyaya şu ana kadar 3,5 milyon insan katıldı.

DÜNYA GENELİNDE TÜRKİYE BİRİNCİ OLDU!

Kampanyaya en çok katılım 1 milyon 291 bin 772 milyon başvuruyla Türkiye’den yapıldı. Türkiye’yi 430 bin 248 bin kişiyle ABD, 407 bin 889 bin kişiyle Hindistan takip etti. Sistemde toplanan isimler, Mars’a gönderilecek uzay aracında yer alacak çip içinde muhafaza edilecek.

İSİMLER MARS’A GÖNDERİLECEK

NASA üst düzey yetkilisi Thomas Zurbuchen, tarihi Mars misyonunu başlatmaya hazırlanırken, herkesin bu keşif yolculuğunun bir parçası olmasını istediklerini belirtti.

SON GÜN 30 EYLÜL!

NASA, 30 Eylül’e kadar tüm dünyadan Mars’a ismini göndermek isteyenlerin talebini kabul edecek.

Mars’a gönderilmesi planlanan uzay aracının Temmuz 2020’de fırlatılması ve Şubat 2021’de Mars’a ulaşması planlanıyor. Uzay aracı, geçmiş mikrobik yaşama dair izler, Mars’ın iklim ve jeolosiyle ilgili örnekler toplayarak dünyaya dönecek.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor