Teknoloji

anasayfa Teknoloji HABER BAŞLIĞI YAZAN YAPAY ZEKA GELİŞTİRLDİ..!

HABER BAŞLIĞI YAZAN YAPAY ZEKA GELİŞTİRLDİ..!

21 Mayıs 2019, Salı 17:14 / Son Güncelleme : 21 Mayıs 2019, Salı 17:14
HABER BAŞLIĞI YAZAN YAPAY ZEKA GELİŞTİRLDİ..!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Gelişen teknoloji her alanda bizi şaşırtmaya devam ediyor.Bu seferde insanların yazabileceği kapasitede haber başlığı üretebilen bir robot geliştirildi.

ROBOT, BİR MİLYONDAN FAZLA HABER OKUYABİLİYOR
Yapay zeka, bir milyondan fazla haberi ve haber başlığını okuyabiliyor. Daha sonra bir önceki deneme verilerine göre bunların içerisinden en uygun kelime serilerini bir araya getiriyor. İnsanlar da yapay zekanın ürettiği başlıklarla, insanlar tarafından yazılan orijinal başlıkları karşılaştırabiliyor.HABER BAŞLIĞI YAZAN YAPAY ZEKA
Primer şirketinin direktörü John Bohannon, bu yöntemin bir ‘başlık Turing testi’ olduğunu söylüyor. İngiliz matematikçi Alan Turing’in yaptığı testte, bir bilgisayarın zeki olarak nitelendirilebilmesi için kendisini, karşısındakine insan olduğunu kanıtlamaya çalışıyor olması isteniyordu.

Yapılan bu haber başlığı testinde de yapay zekaya, hangi başlıkların insanlar tarafından hangi başlıkların bilgisayarlar tarafından üretildiği soruldu. Sonuca göre yapay zeka, insanları yüzde 50 oranında geçmeyi başardı.

İNSANIN KONUŞMA DİLİNİ ANLAMALARI DA YAKINDIR
Diğer yandan yapay zekaların, insan merkezli doğal dilleri anlama ve bunlar gibi bir dil üretmesi şimdilik zor görünse de robot yazarların, bu açığı kapatmalarının imkansız olmadığı belirtiliyor.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor