Teknoloji

anasayfa Teknoloji MİLGEM F513 DENİZ KUVVETLERİNE TESLİM EDİLDİ!

MİLGEM F513 DENİZ KUVVETLERİNE TESLİM EDİLDİ!

05 Kasım 2018, Pazartesi 9:04 / Son Güncelleme : 05 Kasım 2018, Pazartesi 9:04
MİLGEM  F513 DENİZ KUVVETLERİNE TESLİM EDİLDİ!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi olan TCG Burgazada Mavi Vatan'da hizmete başladı. Deniz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Türkiye ilk defa korvet tipi bir askeri geminin tasarımını milli olarak gerçekleştirildi.Bu durumda dışa bağımlılık azaltılmış ve askeri tersaneler ile özel sektördeki gemi tasarım, inşa imkânları ve kabiliyetlerinin entegrasyonu suretiyle, özel sektörün harp gemisi inşası , tecrübe ve altyapı ile donatılması sağlanmıştır.Bu değerli Proje ile %65’in üzerinde yerli sanayi katılımı gerçekleştirilmiş olup, tüm proje kapsamında 50'den fazla yerli firmaya iş imkânı sağlanmıştır.Projenin adı, "Milli" ve "Gemi" kelimelerinin kısaltılmasından 'MİLGEM' oluşmuştur. Projenin başlıca amacı, savunma teknolojilerinde bilgi birikimi sağlayacak ve yerli savunma sanayi katkı payının yüksek tutulduğu, esnek bir yüzer savaş platformunu üretmektir.


MİLGEM Projesi'nin üçüncü gemisi olan TCG Burgazada deniz kuvvetlerine teslim edildi. Recep Tayyip Erdoğan'ın da önderlik ettiği törende, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen korvet için Milli Savunma Bakanlığınca özel klip hazırlandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri işaret ederek, "Adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük hata yaptıklarını anlamaya başladılar. Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız" diyerek bu tür projelerin devam ettireleceğinin bilgisini verdi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor