Teknoloji

anasayfa Teknoloji İŞTE 2018 YILININ 4 BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ!

İŞTE 2018 YILININ 4 BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ!

16 Ekim 2018, Salı 7:20 / Son Güncelleme : 16 Ekim 2018, Salı 7:20
İŞTE 2018 YILININ 4 BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Bilim ve Teknoloji dünyası hepimizi şaşırtmaya devam ediyor. Heyecan veren gelişmeler hızla hayatımıza dahil oluyor. İşte onlardan birkaçı!

1-Yapay Sinir Ağları 

Yapay zeka teknolojisi son zamanlarda fazlasıyla aşama kaydetti. Bu hızlı gelişmelerle birlikte çözülmeyi bekleyen yeni sorunlar ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Tamamen yeni bir şey üretmenin hayal gücüyle bağıntılı olması işleri zorlaştırdığı için yapay zekanın kendi kendine çözüm üreten, yaratıcı olabilen bir boyuta gelememiş olmasıdır. 
Çözümler arandı, üzerinde çalışmalar yapıldı 

İlk olarak çözüm, 2014 yılında Montreal üniversitesinde eğitim gören doktora öğrencisi Ion Goodfellow’dan geldi. GAN (Generative Adversarial Networks) olarak bilinen yaklaşım (Generator ve Discriminator Network’lerinin uyumlu çalışması) sayesinde yapay zeka gerçeğe çok yakın resimler üretebiliyor. Bugün ise bilim insanları, yapay zekanın ürettikleriyle insanların ürettiği şeylerin fark edilemez boyutta olması için çalışmaya devam ediyorlar. 

2-Genetik Falcılık


Doğduğumuzda, ne zaman hangi hastalığa yakalanacağımız, varolan genetik hastalığın kökenini doğrulamak, doğuştan gelen hastalığa müdahale etmek, doğduğumuzda IQ’müzün ne kadar olacağı bile bilinebilecek. Hatta sadece hastalıklar değil herhangi bir davranışımız da önceden bilinebilir olacak. Davranışsal genetikçi uzman Eric Turkheimer, bu gelişmelerin çok iyi sonuçları olurken çok kötü sonuçlara da açık olmasının heyecan verici olduğu kadar endişe verici de olduğunu söylüyor. 


3-Yapay Embriyolar


Cambridge Üniversitesi’nde çalışan embriyolojistler, yalnızca kök hücrelerle embriyo üretme konusu üzerinde çalışmalar yaptı. Bir gün memelilerin yumurtasız doğabileceğini iddia eden araştırmacılar çalışmalarına fareler üzerinde devam etti. 
Çalışmalar Tamamlandı. 
Bilim İnsanları Farelerin Kök Hücrelerinden Yapay Embriyo Ürettiler! 

Fare kök hücreleri kullanılarak yapay bir embriyo üretildi. Üretilen embriyo bir insan ve hayvan oluşumuna benzer aşamaları tam anlamı ile tamamladı. Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip, herhangi bir embriyonun yaşamında önemli olacak ileriye dönük bir adım atmak için 'gastrulasyon' yapabilen yapay embriyo benzeri yapılar üretmek için fare kök hücrelerini kullandılar ve böylece ileriye dönük önemli bir adım attılar. 
Cambridge Üniversitesi'nde Profesör Magdalena Zernicka-Goetz liderliğindeki ekip, daha önce kültürde bir fare embriyosunu andıran çok daha basit bir yapı oluşturmuştu. Böylece iki tip kök hücre (vücudun ana hücreleri) ve üzerinde büyüyebildikleri bir 3-D bir yapı kullanıldı. 


4- 3D Metal Yazıcı


MARKFORGED Metal X, dünyanın ilk ADAM teknolojisi ile metal basabilen 3D yazıcısıdır. 
Metal parçaları üretmek her geçen gün kolaylaşıyor. 2017 yılında Markforged şirketi ilk 3D metal yazıcıyı çıkarmıştı. Lawrence Livermore National Laboratory’daki araştırmacılar paslanmaz çelik üretmek için method geliştirdiler.  
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor