Teknoloji

anasayfa Teknoloji Fotoğraf Çekim Teknikleri

Fotoğraf Çekim Teknikleri

13 Ağustos 2018, Pazartesi 10:30 / Son Güncelleme : 13 Ağustos 2018, Pazartesi 10:30
Fotoğraf Çekim Teknikleri
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Fotoğraf çekim teknikleri özellikle fotoğraf çekmeye yeni başlayanların ve fotoğraf sanatın da kendisini geliştirmek isteyenlerin en merak ettiği konudur. Hızlı bir şekilde profesyonel fotoğrafçılığa adım atmak ve diğer fotoğrafçılara yetişmek isteyenler genellikle fotoğraf çekmenin püf noktalarını öğrenerek işe başlarlar.

FOTOĞRAF MAKİNESİ NASIL TUTULUR?

Fotoğraf nasıl çekilir diye araştırma yapmadan önce makinenizi nasıl tutmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Makineyi doğru bir şekilde tutmak fotoğraf teknikleri uygulanırken önemli adımlardan biridir. Fotoğraf makinesi boynunuza asılı bir şekilde durmalıdır ve makinenizi göbek hizasında taşımanız gerekir. Çekim yaparken de öncelikle sol el avuç içi yukarı bakacak ve öne doğru açılarak makine denge noktası avuç içine tam oturtulmalıdır. Parmaklarınızı çok sıkmadan sağ elinizle makinenizin sağ tarafını kavramanız gerekir. Ardından çekeceğiniz konuya yönelerek sağ gözünüzü bakaca yanaştırmalı ve iyi bir kompozisyon ayarlamalısınız.

POZLANDIRMA

Fotoğraf çekim teknikleri arasında en önemlilerden biri pozlandırmadır. Pozlandırma, ışığı makine aracılığı ile kaydetme işlemidir. Doğru bir pozlama ayarı için diyafram ve enstantaneyi iyi kullanmak gerekir. Işığın sensöre ya da filme ne kadar sürede gireceğini enstantane, ne miktarda gireceğini ise diyafram belirler. Dengeli bir şekilde kullanılan bu iki öğe doğru pozlamayı sağlar.

Dijital makinelerde otomatik ayar yapabilirsiniz ancak iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız ayarlarınızı kendiniz düzenlemelisiniz. Öğrenme sürecinde ise eşderğerlik yasasından yararlanabilirsiniz. Işığn makineye giriş şiddeti olan diyafram ne kadar artırılırsa ışığın makineye giriş süresi olan enstantanenin de o kadar artırılması gerekir. Enstantane arttıkça ışık daha az sürede içeri girer ve doğru fotoğraflar çekilir.

İSO

Profesyonel fotoğraf çekim teknikleri arasında yer alan ISO değeri her fotoğrafçının bilmesi gereken bir konudur. Fotoğraf makinenizdeki sensörlerin ışığa olan duyarlılık derecesi anlamına gelen ISO 50 ile 102400 arasında değer alabilmektedir. ISO ayarı yaparken sensöre gönderilen voltajı düşürmeniz ve fotoğraftaki gürültüyü engellemeniz gerekmektedir. Yetersiz ışıkta manzara fotoğrafları çekerken düşük ISO değerlerinde düşük estantene değeri kullanarak çekim yapmamız gerekecektir.

BEYAZ AYARI

Fotoğraf teknikleri öğrenilirken beyaz ayarına değinilmeden olmaz. Beyaz ayarı; ışığın ısısıyla ilgilidir. Işığın ısısı KELVİN (K) ile gösterilir. Ana ışık kaynağı olan güneşin, gündoğumunda renk sıcaklığı 3100-4300 Kelvin, gün ortasında 5000-7000Kelvin,kapalı-bulutlu bir havada 6000-8000 Kelvin ve günbatımında 2500-3100 Kelvin arasında değişir. Dolayısıyla fotoğraf çekerken bu değerlere dikkat edilmelidir.

Kelvin dereceleri 5500 k nin altına doğru indiğinde renk spektrumunun sıcak tonlarına doğru gideriz yani sarı, yeşil, turuncu ve kırmızı renkler fotoğrafımıza hakim olmağa başlar. 5500 K üstüne çıkıldığında ise soğuk tonlara yani mavi renge doğru gidilir. Makinelerde beyaz ayarı seçeneği olduğu için fotoğrafçılar bu ayarı rahatça yapabilirler. Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için otomatik mod faydalı olacaktır. Ancak beyaz ayarına hakim olmak için fotoğraf çekim teknikleri eğitimi almak şarttır.

 

PERSPEKTİF

Kompozisyon yaratırken perspektifi de göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Konuya yaklaştıkça derinlik etkisi perspektif artar, planlar arasındaki mesafeler büyür ve planlar birbirinden ayrılır. Bu püf noktasını kullanarak derinlik etkisi ile harika kareler yakalayabilirsiniz. Fotoğraf çekme teknikleri sayesinde sağlıklı perspektifler yakalarsınız.

DOKU

Fotoğraf nasıl çekilir diye merak edenler fotoğraf çekim teknikleri arasında yer alan doku konusunu da es geçmemeliler. Doku ışığın konuya yatık geldiği zamanlarda belirginleşen bir vurgulama öğesi olarak fotoğrafınıza anlık etki katar. Rüzgarın ağaç dallarını hareketlendirmesi, akan nehirler fotoğrafa görsel efekt katacaktır. Çarpıcı fotoğraflar için doku öğesini kullanmanız önemlidir.

 

 
EDİTÖR: ÖZNUR KALENDER

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor