Sağlık

anasayfa Sağlık Corona hastalığı geçirenler aşı yaptırmalı mı?

Corona hastalığı geçirenler aşı yaptırmalı mı?

10 Aralık 2020, Perşembe 21:56 / Son Güncelleme : 10 Aralık 2020, Perşembe 21:56
Corona hastalığı geçirenler aşı yaptırmalı mı?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Corona virüste yüzde 90 etkili olduğu söylenen aşı, tüm dünyayı sevince boğdu. Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci'nin geliştirdikleri aşı 2 doz halinde uygulanıyor. İngiltere'nin şimdiye kadar 30 milyon doz aşı temin etti. Bu miktarın corona virüste risk grubunda olan kişilere uygulanması hedefleniyor.

The Guardian'da yer alan haberde, corona virüs aşısının virüsü hiç geçirmeyen kişilerde denendiğini, virüsü geçiren kişilerde ne gibi etkiler göstereceğinin belirsiz olduğu bildirildi.

Uzmanlar corona virüs aşısının bağışıklığının birkaç ay sürdüğünü, bu nedenle corona virüs geçiren kişilerin de aşı olmaları gerektiğini düşünüyor.

Imperial College London'dan Enfeksiyon ve Bağışıklık Bölümü Başkanı Profesör Robin Shattock corona virüs aşısına dair şunları söylüyor:

Doğal enfeksiyonun bağışıklık seviyesi değişkendir. Bu yüzden bazı insanlar çok güçlü bağışıklık kazanır, bazıları ise zayıf bağışıklık kazanır. Aşı bağışıklık tepkinizi güçlendirebilir ve daha uzun süre koruma sağlayabilir.
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor