Sağlık

anasayfa Sağlık KEMİK ERİMESİ BELİRTİLERİ VE ERİMEYİ ÖNLEYEN BESİNLER!

KEMİK ERİMESİ BELİRTİLERİ VE ERİMEYİ ÖNLEYEN BESİNLER!

18 Temmuz 2019, Perşembe 16:29 / Son Güncelleme : 18 Temmuz 2019, Perşembe 16:29
KEMİK ERİMESİ BELİRTİLERİ VE ERİMEYİ ÖNLEYEN BESİNLER!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

İşte güçlü kemikler için iyi beslenmenin beş adımı.

Hayatınızı zorlaştıran, ağrıları bitmek bilmeyen kemik erimesi hastalığını, sıraladığımız besinleri dikkatli kullanarak azaltabilirsiniz.

Kemik Erimesinin Belirtileri

- Kırık veya çökmüş bir omurun neden olduğu bel ağrısı
- Zamanla yükseklik kaybı
- Çarpık bir duruş
- Beklenenden çok daha kolay kırılan bir kemik

Güçlü beslenmenin 5 adımı uygulayınca daha sağlıklı kemiklere kavuşacaksınız. İşte o 5 adım;

Şeker, tuz ve fosfatı sınırlandırın

Şeker içeren işlenmiş gıdalar genellikle çok fazla kalori, katkı maddesi ve koruyucu madde içerir. Ve çok az miktarda vitamin, mineral ve diğer besinleri içerirler. Bu nedenle, işlenmiş yiyecekleri ve içecekleri sınırlandırmalısınız. Şekerli içeceklerden uzak durmayı deneyin.

Herşeyin fazlası zarar olduğu gibi, çok fazla tuzda zararlıdır. Sadece yüksek tansiyona neden olmakla kalmaz, çok fazla tuz aynı zamanda idrarla vücudunuzdan attığınız kalsiyum miktarını artırabilir. Günlük 2.300 mg tuz sınırını hedefleyin yani yaklaşık bir çay kaşığı kadar.

Fosfor, işlenmiş birçok gıdada katkı maddesi olarak kullanılır. Diyetinizdeki çok fazla fosfor, ince bağırsaklarınızdan kalsiyum emilimini engelleyebilir.

Alkol ve kafein tüketimini sınırlandırın

Alkollü içecek tüketmek kemik kaybını hızlandırır ve vücudunuzun kalsiyumu emme etme yeteneğini azaltır. Alkolü hayatınızdan tamamen çıkarmayı deneyin.

Kafein, idrara çıkma sırasında kalsiyum kaybını biraz artırabilir. Orta derecede kafein tüketimi, günde yaklaşık 2-3 bardak kahve.

Bol miktarda kalsiyum tüketin

Kalsiyum kemik sağlığı için kritik çok önemlidir. Bu mineral, kemiğin temel yapı taşıdır ve yaşlılarda kemik kaybını ve osteoporotik kırıkları önlemeye yardımcı olur. Çoğu yetişkin için önerilen günlük alım miktarı 1.000 ila 1.200 miligram (mg) veya daha fazla olmasına rağmen, bu hedef çoğu zaman tutturulamaz. Yeterince kalsiyum almıyorsanız, mineral içeriği yüksek olan yiyecek tüketiminizi artırmaya çalışın. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum bakımından en zengin besin kaynaklarıdır.

Çokça sebze, meyve ve kepekli tahıllar tüketin

Çokça sebze ve meyve yemek kemik sağlığını iyileştiriyor. Sebze ve meyvelerin besin içeriği genellikle yağ bakımından düşüktür ve lif, vitamin ve mineral bakımından yüksektir.  Her gün dört veya daha fazla porsiyon sebze ve üç porsiyon meyve yiyin. Meyve ve sebzeler mükemmel magnezyum, potasyum ve C, K ve A vitaminleri kaynağıdır. Bunlari kemik sağlığının korunmasında rol oynamaktadır.

Günlük dört porsiyon tahıl yemekte sizin için faydalı. Mümkünse kepekli tahılları seçin, çünkü kepekli tahıllar, rafine tahıllardan daha fazla besin, özellikle de magnezyum ve lif içerir.

Sağlıklı protein ve yağ kaynaklarını tercih edin

Protein de kemik sağlığı için çok önemlidir. Çünkü kemik dokusunun temel bir bileşenidir ve kemiğin korunmasında rol oynar. En iyi seçenekler, fasulye ve fındık gibi bitki proteinlerinin yanı sıra balık, derisiz kümes hayvanları ve yağsız etlerdir. Bitki proteinleri, kemiğin korunmasına yardımcı olan bitki bileşikleri bakımından zengindir. Süt ve sade yoğurt gibi süt ürünleri, bir diğer iyi protein kaynağıdır ve aynı zamanda kemige kalsiyum sağlar. Protein günlük toplam kalorinin yüzde 25 ila 35'ini oluşturmalıdır.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor