Sağlık

anasayfa Sağlık PANİK ATAK NEDİR?

PANİK ATAK NEDİR?

02 Temmuz 2019, Salı 18:24 / Son Güncelleme : 02 Temmuz 2019, Salı 18:24
PANİK ATAK NEDİR?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Panik atak, gerçek bir tehlike veya görünürde belirgin bir neden olmamasına rağmen şiddetli fiziksel belirtilerle kendini gösteren yoğun korku atağıdır.

Panik atak anı çok korkutucudur, kişi kalp krizi geçirdiğini veya öleceğini düşünebilir. Birçok insan, hayatları boyunca bir ya da iki panik atak geçirebilir. Ancak panik ataklar sürekli tekrarlıyorsa panik bozukluğundan bahsedilir.

Çarpıntı, nefes darlığı, terleme, titreme, soluğun kesilmesi, göğüs ağrısı, ‌göğüste baskı hissi, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, bayılacak gibi hissetme, sersemlik, kendini ve çevreyi başka türlü algılamak, çıldıracak gibi hissetme, ölüm korkusu, uyuşma, üşüme veya ateş basmaları başlıca panik atak belirtileridir.

15 DAKİKA İÇİNDE SON BULUR

Panik atağın en belirgin özelliği, nerede ve ne zaman ortaya çıkacağının bilinmemesidir. Aniden ortaya çıkar, 10 dakikada en yüksek seviyesine çıkar ve genellikle 15 dakika içinde sonlanır. Uykuda bile panik atak gözlenebilir.

Panik atak, yaygın ‌anksiyete bozukluğunun bir parçasıdır. Kadınlarda daha sık görülür.

NEDENLERİ

Genetik faktörler: Genetik yatkınlık çevresel faktörler ile birleştiğinde panik atak ortaya çıkabilir.

Kimyasal ajanlar: Bazı ilaçlar ve karbondioksit panik atağı ortaya çıkarabilir.

Anatomik bozukluklar: Beyin sapında bulunan mavi nokta olarak adlandırılan bölgenin görevini tam olarak yapmamasından dolayı sürekli korku hali yaşanabilir.

Beyinde bulunan ‌GABA, ‌serotonin, ‌noradrenalin gibi maddelerdeki dengesizlikler. Psikiyatride kullanılan ilaçlar bu maddelerdeki dengeyi sağlar.

‌Antidepresan ilaçlar: İlk başlandıklarında panik atak belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Kafein, sigara, alkol ve uyuşturucu maddeler panik atak sıklığını artırabilirler.

Sakinleştirici ilaçların aniden bırakılması panik atağı tetikleyebilir.

Hızlı soluk alıp vermek panik atağı başlatabilir.

Kişilik yapısı: Çekingen, histerik, ‌borderline ve obsesif ‌kompülsif kişilik özelliklerine sahip insanlarda panik atak daha sık gözlenmektedir.

Sevilen birinin kaybı gibi ağır duygusal travma.

Cinsel saldırı altında kalmak.

Boşanma.

Çocukken istismara uğramak.

TEDAVİ

Panik atak tıbbi tedavisi bulunmaktadır. Ancak tedaviyi kestikten sonra bazı vakalar tekrarlama göstermektedir. Panik atak tedavisinde, ilaç tedavisinin ‌yanı sıra gevşeme ve solunum egzersizleri faydalı bulunmuştur. Panik atak tedavisinde hipnoz kullanılan başka bir terapi yöntemidir. Hipnoz esnasında yapılan telkinlerle bazı kişilerin korkularından kurtulduğu gözlenmiştir. Panik atak hastalarına ayrıca düzenli egzersiz yapmaları önerilir. Egzersiz esnasında beyindeki kimyasal maddeler arasında denge sağlanmakta ve ‌endorfin miktarı artış göstermektedir. Psikoterapi panik atak tedavisinde son derece önemli bir yere sahiptir.

Bİr panik atak hastasıysanız şunlar kesinlikle olmaz:

Boğulmazsınız

Kalp krizi geçirmezsiniz

Kontrolü ve dengeyi kaybetmezsiniz

Bayılmazsınız

Delirmezsiniz

Eğer panik atak hastasıysanız şunları yapın. Tedavi planınıza sadık kalın. Yeteri kadar uyuyun. Stresle baş etme becerilerini öğrenin. Alkol, sigara ve aşırı kafein tüketiminden uzak durun. Düzenli egzersiz yapın.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor