Sağlık

anasayfa Sağlık FİLİZLENİP YEŞEREN PATATES'E DİKKAT.. ÖLDÜREBİLİR!

FİLİZLENİP YEŞEREN PATATES'E DİKKAT.. ÖLDÜREBİLİR!

13 Mayıs 2019, Pazartesi 14:27 / Son Güncelleme : 13 Mayıs 2019, Pazartesi 14:27
FİLİZLENİP YEŞEREN PATATES'E DİKKAT.. ÖLDÜREBİLİR!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Diyetisyen Beyza Köse, “Patates yedikten sonra mide bulantısı, boğaz yanması ve baş ağrısı başladıysa hemen hastaneye gidin” diyerek uyarılarda bulundu.

Dikkat.. doğru koşullarda saklanmayan patates, yeşillenip filizlendiği zaman zehirleyerek ölüme yol açabiliyor.

Sofralarımızda en çok tükettiğimiz besin kaynağı olan patates faydaları kadar yanlış tüketiminin zararları da hayati önem taşıyor.

Konuyla ilgili risklere dikkati çeken VM Medical Park Bursa Hastanesi Diyetisteni Beyza Köse,

“İnsan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkileri olan patates, hasatından önce ve sonra depolanma sırasında yapılan hatalar sebebiyle besin zehirlenmelerine hatta bunlara bağlı ölümlere yol açabilir.Bitkiler; mantarlar, böcekler gibi dış faktörlerden kendilerini korumak için bazı toksik maddeler üretir.

Hasat ve depolanmasında yapılan hatalarda (depolama sıcaklığı, hasat ve taşıma sırasında mekanik yaralanma, nem, havalandırma ve zararlı böcekler) bu toksik maddelerin artmasına sebep olur ve insan hayatını tehlikeye sokar. Patates içeriğinde de bu kimyasallardan solanin bulunur.Ramazan sofraları açısından değerlendirdiğimizde de patatesli pişmiş yemeklerin ortalama 3-4 günden fazla tüketilmemesi önem arz ediyor." diyerek tüketicileri uyradı.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor