Sağlık

anasayfa Sağlık "Hakaretin altında derin psikolojik etkiler var!"

"Hakaretin altında derin psikolojik etkiler var!"

29 Nisan 2019, Pazartesi 14:32 / Son Güncelleme : 29 Nisan 2019, Pazartesi 14:32
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

İnsanların haksız olduğunu kabullenemediği durumlarda hakaret yolu ile duygularını bastırmaya çalışabildiklerini ifade eden Psikiyatri Uzmanı Onur Okan Demirci, bu durumun da derin psikolojik etkiler nedeniyle ortaya çıktığını söyledi.

Son zamanlarda medya organlarına sık sık yansıyan toplumdaki öfke ve hakaret olaylarını değerlendiren Psikiyatri Uzmanı Doktor Onur Okan Demirci, bu olayların derin psikolojik etkiler nedeniyle yaşandığını belirterek “Bunun en önemli nedenleri arasında kişinin kendisinde eksik olarak hissettiği açıklarını kapatma çabası bulunmaktadır.

Kişi kendisinde yetersizlik olarak yer edinmiş duygularını açığa vurmaktan veya fark edilmesinden endişe duyarak hakaret etmeyoluna başvurabilir” dedi. Kişinin, haksız olduğunu kabullenemediği durumlarda hakaret yolu ile bu duygusunu bastırmaya çalışabildiğini aktaran Dr. Demirci, “Haksızlığı ile yüzleşeceği korkusu ile durumu örtmeye çalışarak hakaret yoluna başvurabilir. Söylenen bir yalanın ortaya çıkma endişesi ile kişi öfke kontrol sorunu yaşayarak karşısındakine hakaret etme yolu ile durumu geçiştirmeye ve baskın hale gelme çabası içine girebilir” ifadelerini kullandı.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor