Sağlık

anasayfa Sağlık RAFİNE ŞEKER YERİNE BAL VE HURMA

RAFİNE ŞEKER YERİNE BAL VE HURMA

23 Şubat 2019, Cumartesi 12:10 / Son Güncelleme : 23 Şubat 2019, Cumartesi 12:10
RAFİNE ŞEKER YERİNE BAL VE HURMA
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Büşra Sürücü, “Düşük Kalorili Sağlıklı Tatlılar ve Dengeli Beslenme” seminerinde sağlıklı beslenme konusunda Başakşehirli kadınlara önemli ipuçları verdi. Sürücü, “Rafine şeker yerine bal ve hurma gibi doğal şeker ihtiva eden gıdalar kullanılmalı” dedi.

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER) tarafından Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde düzenlenen seminerde rafine şekerin insan metabolizmasına zararları çarpıcı örneklerle anlatıldı.

“Tercihiniz doğal şeker olsun”

Beslenme Uzmanı Büşra Sürücü, doğal ve sunî olmak üzere iki çeşit şeker olduğunu belirterek, “Tercihimiz her zaman hurma, bal ve meyveler gibi doğal şeker ihtiva eden gıdalardan yana olmalı” dedi. 

Annelerin daha fazla dikkatli olması gerektiğini ifade eden Sürücü, şöyle konuştu: “Anne ve babalar, çocuklarının tükettiği şeker miktarını mutlaka çok yakından takip etmeli. Kendileri de örnek olup şekerden uzak durmalı. Özellikle kesme şeker çok zararlı. Hele şeker şurubu ile yapılmış tatlılar tam bir felaket.”  

“Glikoz içeren tüm ürünlerden uzak durun!”

Glikoz ve früktoz şurubu içeren paketli gıdaların tüketilmemesi gerektiğinin altını çizen Sürücü, “Bal ve pekmezi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kuru ve yaş meyveleri tüketebilir. Reçel yapımında konsantre edilmiş meyve suyundan yararlanabilirsiniz. Suni tatlandırıcılar, mısır şurubu ve glikoz içeren tüm ürünlerden uzak durun. Fabrikasyon reçeller, bisküvi ve şekerlemeler, hazır tatlı ve baklavalar çok riskli.” değerlendirmesinde bulundu.

Beslenme Uzmanı Büşra Sürücü’nün izleyicilerin sorularını cevaplandırdığı program, BAKMER’li kadınlara rafine şekersiz tatlı tariflerinin dağıtılmasıyla sona erdi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor