Sağlık

anasayfa Sağlık OECD AÇIKLADI: 2.4 MİLYON İNSAN HAYATINI KAYBEDEBİLİR

OECD AÇIKLADI: 2.4 MİLYON İNSAN HAYATINI KAYBEDEBİLİR

08 Kasım 2018, Perşembe 8:21 / Son Güncelleme : 08 Kasım 2018, Perşembe 8:21
 OECD AÇIKLADI:  2.4 MİLYON İNSAN HAYATINI KAYBEDEBİLİR
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) antibiyotiklerin hasta kullanımları üzerindeki etkisini araştıran bir rapor yayınladı.

Araştırılan raporda, antibiyotiklere dirençli bakterilerin artmasına karşı önlemler alınmaması durumunda 30 yıl içinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya'da 2,4 milyon insanın ölebileceği uyarısı yapıldı. Yapılan araştırma sonucunda Türkiye’nin antibiyotik direnci konusunda ilk sırada olduğu belirtildi. Antibiyotiklerin Türkiye’deki hastalar üzerinde en az etkili olduğunun ortaya çıktığı raporda Türkiye’yi sırası ile Yunanistan ve Güney Kore takip etti.


YAPILAN ARAŞTIRMAYA GÖRE ÖNLEMLER ALINMAZ İSE 2.4 MİLYON KİŞİ HAYATINI KAYBEDECEK
Yapılan araştırmada en dikkat çeken ülke Türkiye’nin antibiyotik direnci konusunda ilk sırada yer alması oldu. OECD raporunda, bu ülkelerde bakterilere karşı direncin İzlanda, Hollanda ve Norveç'e göre 7 kat daha düşük olduğu ifade edildi.Hastalıkların ortaya çıkmasının ardından bakterilerle mücadele için 33 OECD ülkesinde yıllık ortalama 3,5 milyar dolar harcandığı kaydedilen raporda, bakterilerin yayılmasını engelleyecek adımlar atılmasının insanların hayatlarının kurtulması ve uzun vadede ekonomi yapılmasını sağlayacağına dikkat çekildi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor