Sağlık

anasayfa Sağlık SÜREKLİ ACIKANLAR, SÜREKLİ AÇLIK HİSSEDENLER DİKKAT!

SÜREKLİ ACIKANLAR, SÜREKLİ AÇLIK HİSSEDENLER DİKKAT!

07 Kasım 2018, Çarşamba 8:19 / Son Güncelleme : 07 Kasım 2018, Çarşamba 8:19
SÜREKLİ ACIKANLAR, SÜREKLİ AÇLIK HİSSEDENLER DİKKAT!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Yiyip yiyip doymayan, sürekli aç hissedenlerden misiniz? İşte sebepleri

Kimi stresten yiyor kimi de can sıkıntısından… Ancak uzmanlar uyarıyor: Kendini sürekli aç hissetmek hiç de normal bir davranış değil! Altında fiziksel veya ruhsal bozukluk olabilir!
Sürekli aç hissetmek, normalden fazla yemek ve hala kilo veriyor olmak, vücutta tiroid hormonlarının fazla salgılandığını gösterir. Dr. Lofton ’’Tiroidi vücuttaki her şeyi hızlandıran endokronik bir hormon olarak düşünün. Dolayısıyla metabolizma hızlandıkça, açlık da artar.’’ derken Dr. Levin de ‘’Tiroid, aynı zamanda tokluk hissini de sağlar ve gereğinden fazla çalışması bu tokluk eşiğine ulaşmayı zorlaştırır.’’ diyor. Açlık hissinin yanı sıra halsizlik, tırnaklarda kırılma ve saç dökülmeleri de hipertiroidin bir belirtisidir.


Bir başka bilim kadınının araştırmasına göre: kortizol, beyne açlık sinyali yollar ve stresli anlarda fazla yemeye sebep oluyor. Bu yüzden yediğimiz en iyi yemekler stresliyken yediğiniz yemekler oluyor.Kilo almak ve açlık arasında kısır bir döngü vardır. Aç hissedip sürekli yemek yemek kilo almaya, kilo almak da sürekli aç hissetmeye neden olur. Yani yedikçe daha çok yersiniz. Fazla yağ, insülin seviyesinin hızla artmasını sağlayarak iştahı açar. Aynı zamanda yağ hücreleri kendi hormonlarını ürettiğinden vücut, tokluk hormonuna karşı daha az duyarlı hale gelir.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor