Sağlık

anasayfa Sağlık Mutlaka Düzenli Olarak Tüketmeniz Gereken Sebze ve Meyveler

Mutlaka Düzenli Olarak Tüketmeniz Gereken Sebze ve Meyveler

20 Ekim 2018, Cumartesi 12:33 / Son Güncelleme : 20 Ekim 2018, Cumartesi 12:33
Mutlaka Düzenli Olarak Tüketmeniz Gereken Sebze ve Meyveler
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Sağlıklı beslenerek ve bu besinleri tüketerek kendinizi birçok hastalığa karşı koruyabilirsiniz.

Meyve ve sebzeler; taşıdıkları vitamin ve minerallerin neredeyse hepsini kabuklarında bulundurur. Sebze ve meyve tüketimi vücudunuz için oldukça önemlidir. Düzenli sebze ve meyve tüketimi sizi birçok kötü hastalıktan korur. 
Özellikle kanseri önleyen sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketmelisiniz. 
Meyveler; en başta, besleyici ve harika bir enerji kaynağıdır. Sebzeler ise vitamin ve mineraller gibi bağışıklık sisteminizin çalışmasına ve hücrelerin güçlenmesine yarayan maddeler içerirler. 
Elma: 
Lezzetli ve besleyici olmalarının yanı sıra, elma aynı zamanda kanser oluşumunu engelleyip kansere iyi gelir. 
Ananas: 
Bromelayin enzimi tümörü kaplayan tabakayı yok edebilme özelliği sayesinde tümör karşıtı etkisi ile tanınır. 
Ispanak: 
Yüksek miktarda A vitamini, demir ve folik asit içerir. Oldukça besleyici bir sebzedir. Ayrıca, içerdiği 13 bitkisel gıda sayesinde kansere karşı oldukça önemli bir yiyecektir. 
Avokado: 
Avokado, kansere karşı savaşta etkili lütein maddesini içerir. Lütein kanserli hücrelerin, özellikle de erkeklerde görülebilecek prostat kanserinin, gelişme ihtimalini düşürme özelliğine sahiptir. 
Patlıcan: 
yüksek miktarda antioksidan ve kabuğunda da E Vitamini içerir. Solanin ve kukurbitasin denen tümörlü hücreleri yok etmekten sorumlu alkaloidlerden oluşur. Patlıcanın en çok yardımcı olduğu kanser türleri rahim ve mide kanseridir. 
Sarımsak: 
Sebzelerin kralı olarak bilinir. Sarımsağın biyoaktif bileşenleri kansere karşı bir fark yaratır. Özellikle mayalanmış sarımsakta bulunan arginin, oligosakkarit, flavonoidler ve selenyum vücuttaki kanserli hücrelerin oluşumunu ve çoğalmasını engeller. 
Turpgiller: 
37’den fazla farklı turpgil vardır. Fakat kabak bu kategoride özellikle öne çıkar. Kanserli tümörlerin yeniden oluşmasını engelleyen biyokaktif ara ürünlerin üretiminde pay sahibi olan kanser önleyici bir sebze olarak görev görür. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor