Sağlık

anasayfa Sağlık SAKIZ ÇİĞNEMENİN FAYDALARI !

SAKIZ ÇİĞNEMENİN FAYDALARI !

17 Ekim 2018, Çarşamba 9:41 / Son Güncelleme : 17 Ekim 2018, Çarşamba 9:41
SAKIZ ÇİĞNEMENİN FAYDALARI !
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Sakız Çiğnemenin bilinmeyen birçok faydası vardır.

Beyin Sağlığı: 
Sakız çiğnemek; beyne giden kan hızını arttırır. Sakız çiğneme sırasında beyne kan akışının %25-40 arasında arttığını belirtilmiştir. Bu sayede beyin daha fazla oksijen alır. 
Sakız Çiğnemek Hafızayı Güçlendirir: 
Sakız çiğnemek, sürekli çene hareketi sağlar ve bu durum hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. 
Stresi Azaltır: 
Sakız çiğnemenin motivasyonu ve uyanıklığı arttırır. Sakız, gerginliği azaltır ve çene hareketleriyle birlikte enerjiyi bırakmaya neden olur ve bu durum sinir sağlığına faydalıdır. 
Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: 
Sakız çiğnemek aynı zamanda kalori yakımına ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle yaşlı insanların daha az hareket etmelerinden dolayı, doktorlar az veya hiç hareket edemeyen fakat kilo problemleri olan hastalara zayıflamaları için sakız çiğnemelerini önerir. Düzenli olarak sakız çiğnemek kalori yakımına ve dolayısı ile kilo vermeye yardımcı olur. 
Ağız Temizliği: 
Sağlık uzmanları, sakızın ağız temizliğine yararı bulunduğunu söylemiştir. Gün içerisinde yemekten sonra sakız tüketimi diş ve ağız temizliği için faydalıdır. 
Sindirimi Geliştirir
Sakız, bağırsak hareketlerini arttırmaya yardımcı olur, Ağız kuruluğuna karşı tükürük üretir, bu özelliği mideden ağıza doğru reflü oluşmasını önlemeye yardımcı olur. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor