Sağlık

anasayfa Sağlık YENİ SALGIN GELİYOR!

YENİ SALGIN GELİYOR!

01 Ekim 2018, Pazartesi 13:25 / Son Güncelleme : 01 Ekim 2018, Pazartesi 13:25
YENİ SALGIN GELİYOR!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Norovirüs (Norwalk-like virus) Nedir?

Norovirüs (Norwalk-like virus) Nedir? 
Norovirüs daha önceleri “Norwalk-like virus” olarak bilinen ve calicivirus olarak adlandırılan bir virüs grubunun üyesidir. Bu virüsle enfeksiyon, mide ve bağırsakları etkileyerek mide gribi adı verilen gastroenterit hastalığına yol açar.

Mide gribi; bulantı, kusma, ishal, karın krampları ve ateş gibi belirtilerle gün yüzüne çıkan bağırsak enfeksiyonudur. Havanın soğumasından çok, kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunması sonucu ortaya çıkan mide gribi bu tür ortamlardan buluşan norovirüs sebebiyle vücudumuzda yer alıyor.
Hastalığın belirtileri virüsün bedene girmesinden 24-48 saat içinde kendini belli eder. En erken 12 saat sonra ortaya çıkar.  Genelde 1-2 gün şiddetli bir şekilde sıkıntıya neden olur. Bu kısa süre zarfında kişiler kendilerini çok hasta hissedebilir, kusabilir, genellikle hırçın ve dikkatsiz olabilir. Tüm griplerde olduğu gibi bol sıvı almak ve sağlıklı beslenmek hastalığın gerilemesi için çok önemlidir.  

Bulaşıcı bir hastalıktır

Mide gribi tüm grip türleri gibi bulaşıcıdır. Özellikle enfeksiyonlu hastanın dışkısında ya da kusmuğunda bol virüs vardır. Diğer insanlar norovirüsün bulunduğu yerlere dokunup ellerini ağızlarına götürmesiyle bu hastalığa kolayca yakalanırlar. Bu nedenle özellikle ellerin sık sık yıkanması çok önemlidir. Ayrıca hastalık genelde kış aylarında görülür ve bu dönemde salgınlara rastlanabilir. Bu sebeple kış aylarına dikkat etmek önemlidir.  Norovirüs bulaşmış eşyalara dokunup, ellerini ağızlarına sürerek enfeksiyonu kapabilirler.
Bulaşıcılık, kirli ellerle veya gaita ya da kusmuk bulaşmış çalışma yüzeyleriyle direkt temasla sağlanabilir. Hatta kusmuktan yayılan küçücük bir damlacığın bile hava yoluyla yiyecek, su ve yüzeylere taşınmasıyla gerçekleşebilir. Salgınlara özellikle kirli sularda yetişen kabuklu deniz hayvanlarının tüketimi, salatalar ve donmuş gıdalar sebep olur.

En çok hangi ortamlarda bulaşma riski vardır?

Norovirüs enfeksiyonu; hastaneler, okullar gibi kalabalık ortamlarda insandan insana bulaşır. Kamp çadırları gibi kapalı alanlarda hızlı bir şekilde bulaşır ya da kirli gıda yollarıyla da bulaşır. Aslında bakarsak dikkat etmediğimiz sürece diğer grip türleri gibi bulaşması kolay bir hastalıktır. 

Virüsten korunmak mümkün mü? 
Hijyen standartlarının yükseltilmesi ile salgınlar önlenebilir. Önlenmesi için eller sık sık yıkanmalıdır. Norovirüs enfeksiyonu geçiren bir kişinin bulunduğu ortamda tuvaletlerdeki kusmuk ve gaitalar su ile uzaklaştırılmalıdır ve iyice temizlenmelidir. Yüzde yüz bir korunma mümkün değildir fakat dezenfekte edildiği sürece korunmak tabiiki mümkündür. 

Korunmak için bir aşı var mı? Tedavisi nasıl? 
Norovirüslara karşı genellikle ilaç tedavisi ve koruyucu aşı yoktur. Norovirüs enfeksiyonlarına antibiyotiklerle de müdahale edilemez. Norovirüs hastalıkları, sağlıklı bireylerde kısa sürelidir. İshal ve kusmalı hastalıkları olan insanların, su kayıplarını önlemek adına bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Su kaybı; çocuklar ve yaşlı hastalar arasında Norovirüs enfeksiyonunun en ciddi sonucudur. İnsanlar, oral rehidrasyon sıvıları (ORS) ya da su içmek suretiyle su kaybı ihtimallerini azaltabilirler. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor