Sağlık

anasayfa Sağlık KURBAN ETLERİNİZİ BÖYLE SAKLAYIN!

KURBAN ETLERİNİZİ BÖYLE SAKLAYIN!

14 Ağustos 2018, Salı 10:53 / Son Güncelleme : 14 Ağustos 2018, Salı 10:53
KURBAN ETLERİNİZİ BÖYLE SAKLAYIN!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Kurban Bayramı'nın gelmesi ile etlerini daha sonra tüketmek isteyenler için en merak edilen sorular; Kurban etimi nasıl saklamalıyım?, kaç derece de bırakmalıyım?,nasıl çözdürmeliyim'dir. eğer sizde bu soruların cevabını merak ediyorsanız haberimizi okumaya devam edin...

KURBAN ETİ NASIL SAKLANIR?
Hayvan kesildikten 5-6 saat sonra dinlendirmeli, buzdolaba poşet içinde veya hava almayacak şekilde konulmalıdır.Etler çok kalın kesilmemelidir, aksi halde buzdolabının soğuk ayarı etlerin içine temas etmez. Bu durumda soğukluk etlere ulaşmazise, 2 gün içerisinde bozulabilir, kokabilir. Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesine ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber, normal buzdolabı koşullarında 5-6 gündür. Bu süre, kıymada genellikle 3 gündür. Eğer daha uzun süre muhafaza düşünülüyorsa etler derin dondurucuda (eksi 18 derece) muhafaza edilmelidir.

DONMUŞ ETLERİ NASIL ÇÖZDÜRÜLMELİ?
Donmuş etler, buzdolabında çözdürülmelidir. Çabuk çözünmesi amacıyla kalorifer ve soba üzerinde ya da oda sıcaklığında bekletme sakıncalı yöntemdir. Ete dokunurken ellerin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Pişmiş etler, oda sıcaklığında 2 saatten fazla kalmamalıdır. Çiğ eti hazırlamadan, hazırlarken ve sonra, ellerin 20 saniye boyunca yıkanması gerekiyor. Çapraz bulaşmayı önlemek için 2 ayrı kesme tahtası kullanın. Kesme tahtalarından birini çiğ etler, öbürünü meyve ve sebzeler için kullanın.

 

EDİTÖR: ÖZNUR KALENDER

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor