Sağlık

anasayfa Sağlık RUŞEYM NEDİR?

RUŞEYM NEDİR?

27 Temmuz 2018, Cuma 13:22 / Son Güncelleme : 27 Temmuz 2018, Cuma 13:22
RUŞEYM NEDİR?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Her 1 ton buğdayın işlenmesinden 1 kilo elde edilen ruşeym, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir.

RUŞEYM
Ruşeym, buğday tanesinin yenebilir bir bölümüdür. Son derece zengin besin içeriği nedeniyle, insanlar için değerlidir.Embriyo olarak da adlandırılan ruşeym, buğdayın özü demektir. Ruşeym; tohumun üremesini ve çimlenmesini sağlayan kısmıdır, dolayısıyla buğdayın hayat kaynağıdır. Buğday ruşeymi tüm tanenin yaklaşık olarak % 3’ünü oluşturur. İçeriğindeki esansiyel yağların acıma süreci hızlı olduğu için ruşeymin buğdaydan ayrılması unun raf ömrünü uzatır. Buğdayın işlenerek una dönüştürülmesi aşamasında, özel ayrıştırma işlemi uygulanır ve bunun sonucunda 1 ton buğdaydan sadece 1 kilo ruşeym elde edilir.
Ekşimeyi önlemek için, buğday işleme süreci sırasında çıkarılır, bu yüzden bir kişinin günlük beslenme diyetine eklemek kolaydır. Buğday tanesinde, kepek, ruşeym (öz) ve endosperm olmak üzere üç bölüm bulunur. Buğday kepeği, lifli dış tabakasıdır. Ruşeym, temel yağ ve vitaminlerin ana kaynağıdır. Kepek ve tohum arasındaki tabaka ise, endospermdir. Bu nişastalı kısım esas kısmı oluşturur ve buğday tanesinin beyaz un elde edibilmek için kullanıldığı tek bölümdür.

-FOLİK ASİT VE VİTAMİN KAYNAĞI 2 yemek kaşığı ruşeymde yaklaşık; 1,5 gram doymamış yağ, 9 gram karbonhidrat, 4 gram protein, 2 gram lif (posa), 2 gram şeker vardır ve yaklaşık 60 - 70 kkal enerji verir.
-Bitkisel kaynaklı olduğu için kolesterol içermez. Ruşeym bu besin bileşimine ek olarak vücudunuz için faydalı olan daha pek çok sağlıklı besin öğesine sahiptir.
- Folik asit, E, A, B1, B6 vitamini kaynağıdır. Ayrıca demir, krom ve çinkodan zengindir, omega 3 yağ asidi ve lif değeri yüksektir.
RUŞEYM NASIL TÜKETİLMELİ?
Sağlıklı beslenmek veya zayıflamak isteyen kişiler ruşeymi günlük beslenme planlarına çok kolay ekleyebilirler. Taze veya kuru meyvelere, meyve salatalarına ilave edilerek tüketilebilir. Ayrıca soğuk süt, yoğurt, çorba veya salatalara da eklenebilir. Yemek pişirilirken baharat yerine de kullanılabilir. Beslenme açısından oldukça faydalı olan ruşeym her yaşta yenebilir. Özellikle lif kullanımında sakınca bulunan kişiler ile emilimi engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığı olan çölyak hastaları tarafından tüketilmemesi gerekir.
Ruşeym Bozulur mu?
Buğday tanesinin içindeki hassas yağlar sebebiyle, buzdolabına konmamış süt gibi bozulma riski taşır. Bu yüzden mağazalardan alınan buğday tohumu hali hazırda ekşime gösterir. Ekşime, içeriğindeki sıvı ve katı yağların havaya maruz kalması sonucu bozulma ölçüsüdür. Bu oksidasyon formu, uçucu moleküller ürettiğinden, yiyeceğin içindeki besinleri yokedebilir. E vitamini de dahil olmak üzere, buğdaydaki doğal antioksidanlar, oksidasyon sürecini yavaşlatırlar. Taze un, daha çok besin, daha az oksidasyon içerir; oda sıcaklığında bir hafta saklanan bugday unu, önemli ölçüde, vitamin ve besin değerini kaybetmiştir.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor