Sağlık

anasayfa Sağlık KIZILCIK

KIZILCIK

02 Ağustos 2018, Perşembe 13:43 / Son Güncelleme : 02 Ağustos 2018, Perşembe 13:43
KIZILCIK
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Diğer bir adı Kiren olan kızılcık meyvesinin insan vücuduna faydaları saymakla bitmez.

KIZILCIK
Halk arasında ‘Kiren’ olarak da bilinen kızılcık, neredeyse tam bir şifa deposu. Meyvesinden yaprağına, kökünden kabuğuna kadar her yeri faydalarla dolu olan kızılcık ve ev yapımı doğal kızılcık şurubu ya da kızılcık ekşisi ile bir çok hastalığa önlem alabilir ya da şifa bulabilirsiniz.
Kızılcığın Faydaları saymakla bitmiyor.Kızılcık Eylül Ekim aylarında yapraklarını dökerek tohuma çekilen bir meyvedir.Genellikle Karadeniz kıyılarında yetişmektedir.Uzmanların, tam bir mucize olarak değerlendirdiği kızılcık meyvesi tam bir melatonin kaynağı. Kızılcık içindeki besin lifleriyle kan basıncını dengelediğinden, kan basıncının neden olduğu yüksek tansiyon sorununu da ortadan kaldırıyor.
A, C, E ve K vitaminleri açısından çok zengin olan kızılcık, tiamin, riboflavin, piridoksin gibi vücut sağlığı açısından hayati önem taşıyan maddeler içermektedir. İyi derecede sodyum ve potasyum içeren kızılcık ayrıca mineraller açısından da çok zengin sayılmaktadır. Kalsiyum, demir, bakır, manganez de kızılcığın içerdiği minerallerden sadece bir kaçıdır.

KIZILCIĞIN FAYDALARI NELERDİR?
-İdrar yolu enfeksiyonu genelde çok ciddiye alınmayan hastalıklardan bir tanesidir.Fakat en başta önlem alınmaması durumunda böbrekler dahil bir diğer sindirim sistemi organlarını tehdit etmeye başlar.
- Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltırve kardiyovasküler sağlığın korunmasına ciddi anlamda katkıda bulunur.Bu vücudun çeşitli bölgelerine oksijenin sağlıklı bir şekilde ulaşmasını engeller ve bu durumun bir sonucu olarak da kalp krizi, felç veya ölümle sonuçlanan ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar.Fakat kızılcığın içerdiği birçok mineral ve bileşen bu sağlık sorunlarına yakalanma riskini azaltır.
-Kızılcık , içerdiği tüm yararlı maddeler sayesinde mideyi aşırı yemek yeme , yediklerini sindirmeme gibi sorunlardan kurtarıyor.ülser gibi çok daha ciddi rahatsızlıklar üzerinde bile etkili oluğu söylenmekte.
-Melatonin ilaçlarının birçoğu kızılcıktan yapılır. Kızılcık hücreleri koruyan bir antioksidan deposudur.
-Ayrıca kızılcık kabuğunun ateş düşürücü ve güçlü bir ishal kesici olduğu da bilinmekte.
-Kızılcık kanın pıhtılaşmasını artırır.
-Yeni yapılan bir araştırmaya göre, kızılcık suyu diş çürüklerini önler. Kızılcıkta bulunan ve proantosiyanidin olarak adlandırılan bileşen, dişlere yapışan zararlı bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
-Yapılan bilimsel çalışmalara göre, kızılcık suyu çocuklarda kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık yaşanmasına neden olan haemophilus influenzayı azaltmaya yarar. Bunun yanında solunum yollarına zarar veren bakterilerin ortadan kalkmasını sağlar.
-Kızılcık, çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen proantosiyanidinleri içerir.
-Beyin sağlığı için faydalıdır. Strese karşı savunma sistemini güçlendiren kızılcık şerbeti aynı zamanda zihinsel faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar.
-Kabızlık sorunlarını ortadan kaldırabilen kızılcık şerbeti bu özelliği sayesinde obezite sorunlarını engeller ve zayıflamaya yardımcı olur.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor