Kültür&Sanat

anasayfa Kültür&Sanat "EDEBİYAT BUZ DEVRİNİ YAŞIYOR"

"EDEBİYAT BUZ DEVRİNİ YAŞIYOR"

06 Şubat 2020, Perşembe 17:55 / Son Güncelleme : 06 Şubat 2020, Perşembe 17:55
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Okuma ve Düşünce Atölyesi’nde edebiyatseverlerle bir araya gelen yazar Bülent Akyürek, edebiyatın buz devrini yaşadığını söyledi. Klasik ideallerin tükendiğine işaret eden Akyürek, "Bunun sonucunda insan buz kesti. Edebiyat da böyle öldü. Her şey makineleşti." dedi.

Edebiyat ve yazın dünyamızın en güçlü kalemlerinden Bülent Akyürek, yalnız yazının değil hayatın inceliklerini fark etmeye çağıran sıra dışı atölyesiyle Başakşehirlilerle buluşmaya devam ediyor. Başakşehir Millet Kıraathanesi'nde yine sıra dışı bir söyleşiye imza atan Akyürek, edebiyatın günümüzde yaşadığı süreci kendi üslubuyla eleştirdi. 

"İnsan kendisinin kölesi oldu"

Sanatın dayanak noktalarının ideallere dayandığına işaret eden yazar Akyürek, "Sanatın ideal ve az kıstası varken insan sanatçı oldu, edebi eserler verdi. Sanat bir ideal olarak değil de duyguların yansıması olarak hayatımıza girince cahil cesareti ile herkes sanatçı oldu." dedi.

İnsanın emeğe saygısı kalmadığını belirten usta kalem, "Şu an insan bütün özgürlüğünden vazgeçti ve kendi ellerinin, ayaklarının, saçının, dilinin kölesi oldu. Futbolcu ayağının kölesi oldu, manken saçının. İşlerini makinelere yaptıran insan, bir süre sonra kendi eline emeğine saygısı kalmadı. Sonra yok ettiklerinin yerine nasıl üretirim diye düşünmeye başladı. Yıktığının yerine yenisini yapmaya başladığı andan itibaren insan saçmalığın içine düştü." diye konuştu.

"Her şey makineleşti"

İnsanların merhamet gibi güzel duyguları yitirmeye başladığını ifade eden Bülent Akyürek, sözlerini şöyle tamamladı: "Klasik ideallerin çöküşü sonucunda insan buz kesti. Edebiyat da böyle öldü. Her şey makineleşti. Bu bir süreçtir. Madem klasik ideallerimiz gitti mekanikleşti. Madem insanın insanlarla bağı kalmadı. Burada yeni bir tip yazar da kendini var etti. Buna da edebiyatta buz devri diyoruz. İnsan sonunda nesnel görmeye başlıyor, kimsenin hikâyesi yazarı ilgilendirmiyor. Çünkü klasik idealler tükendi."

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor