Kültür&Sanat

anasayfa Kültür&Sanat Film Okuma Atölyesi’nde,Necip Fazıl Kısakürek’in “Reis Bey” filmi ele alındı

Film Okuma Atölyesi’nde,Necip Fazıl Kısakürek’in “Reis Bey” filmi ele alındı

01 Mart 2019, Cuma 15:53 / Son Güncelleme : 01 Mart 2019, Cuma 15:53
Film Okuma Atölyesi’nde,Necip Fazıl Kısakürek’in  “Reis Bey” filmi ele alındı
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir Belediyesi’nin kültür-sanat sezonunun klasiklerinden Film Okuma Atölyesi’nde, usta kalem Necip Fazıl Kısakürek’in aynı adlı oyunundan uyarlanan, Yönetmenliğini Mesut Uçakan’ın yaptığı “Reis Bey” filmi ele alındı.

Yönetmen Mesut Uçakan, “Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in eserleri, filme dökülse, hayatı anlatılsa emin olun Türkiye’de kültürel bir devrim olur” dedi.

Başakşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve moderatörlüğünü Nuray Kayacan’ın yaptığı Film Okuma Atölyesi’nde, ''Gözyaşı suçun rengini soldurmaz'' diyen bir yargıcın, genç bir adam için verdiği idam kararının uygulaması sonrası, kararının yanlış olduğunu öğrenmesiyle yaşama ve toplumsal değerlere bakışını değiştirmesini konu alan “Reis Bey” filmi yorumlandı.

“Merhamete hava gibi, su gibi muhtacız” 

Senarist ve Yönetmen Mesut Uçakan, Reis Bey filmini çekmenin genç yaştan itibaren hayali olduğunu belirterek, “Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in eserleri, filme dökülse, hayatı anlatılsa emin olun Türkiye’de kültürel bir devrim olur” dedi.

Filmi çok büyük bir aşk ve heyecanla çektiklerini ifade eden Uçakan, şunları kaydetti: “Üstad, İslam’dan tek kelime bahsetmeden İslam’ın bütün ruh yapısını merhamet kavramına sığdırabilmiş, merhamet kavramından İslam’ın o ruhunu takdim edebilmiştir. Yeni nesli hayata döndüren bu tür projeler hep olacak benim gördüğüm kadarıyla. Merhamet hava gibi, su gibi muhtaç olduğumuz bir eksiklik.”

“Film, yaşadığımız döneme de hitap ediyor”

Moderatör Nuray Kayacan da, Reis Bey filmiyle ilgili olarak, “Film, bir hikâye üzerinden kendi sorgulamalarımızı yapmamızı da sağlıyor. Hani ‘Bir musibet bin nasihattan iyidir’ diye bir söz var ya. Salt kendi doğrularına inanan insanların biraz olsun kendilerini sorgulamalarına neden olabilir. Film, yaşadığımız döneme de hitap ediyor. Ayrıca filmde, insanlardaki enaniyet ve narsizmi doğru olana ve dine yaklaştırma konusuna büyük bir malzeme var” değerlendirmesinde bulundu.

Film Okumaları Atölyesi, Senarist-Yönetmen Mesut Uçakan’ın katılımcıların sorularını cevaplandırmasının ardından sona erdi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor