Kültür&Sanat

anasayfa Kültür&Sanat VECİHİ HÜRKUŞ UÇAĞIYLA BAŞAKŞEHİR’DE

VECİHİ HÜRKUŞ UÇAĞIYLA BAŞAKŞEHİR’DE

13 Şubat 2019, Çarşamba 14:52 / Son Güncelleme : 13 Şubat 2019, Çarşamba 14:52
VECİHİ HÜRKUŞ UÇAĞIYLA BAŞAKŞEHİR’DE
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Kurtuluş Savaşı döneminde yaşayan ve İstiklal Madalyası ile ödüllendirilen Türk pilot Vecihi Hürkuş'u konu alan, yönetmenliğini Yasin Çetin'in üstlendiği "Ben Vecihi Hürkuş" tiyatro oyunu, Başakşehirli tiyatro severlerden büyük alkış topladı.

Tekamül Tiyatrosu’nun sahnelediği “Ben, Vecihi Hürkuş” yetişkin oyunu, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Yasin Çetin’in yazıp-yönettiği oyunda, Hürkuş'u canlandıran Ensar Kaplan'ın yanı sıra Ziya Öztürk, Sevim Erdoğan, Özgür Uysal, Oğuz Cabir Arslan, Mustafa Çeğindir ve Orkun Başarır rol aldı. 

Başakşehirli tiyatro severler, Kurtuluş Savaşı döneminde yaşayan, ilk Türk uçağını yapan, Türkiye'nin ilk özel hava yolu şirketini kuran, Meclis'te üç kez takdirname alan ve İstiklal Madalyasıyla ödüllendirilen Türk pilot Vecihi Hürkuş'un yaşamını anlatan oyunu ilgiyle izledi. 

Başaşekşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunun konusu ise şöyle: İlk yerli Türk uçağını üreten Vecihi Hürkuş, savaşta Ruslara esir düşünce yılmayarak esir düştüğü adadan kaçıp ülkesine döner. Hemen bir birliğe teslim olup aldığı yeni tayyare ile savaşa devam eder. Yerli uçak üretimi sevdası yüzünden düştüğü zor durum aldığı gazi maaşına haciz gelmesine neden olan ve anılarını kaleme alırken beyin kanaması geçirerek hayata gözlerini yumar. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor