Gündem

anasayfa Gündem Türkiye'nin İlk Deprem İzolatörü Başakşehir'de'

Türkiye'nin İlk Deprem İzolatörü Başakşehir'de'

21 Şubat 2023, Salı 1:28 / Son Güncelleme : 21 Şubat 2023, Salı 1:28
Türkiye'nin İlk Deprem İzolatörü Başakşehir'de'
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Deprem izolatörü sistemi, Türkiye'de ilk kez Başakşehir'deki konutlarda kullanıldı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapı güvenliği ve deprem izolatörleri bir kez daha gündeme geldi. Şehir hastanesi, köprü, veri merkezi gibi yüksek öncelikli yapılarda uygulanan deprem izolatörleri; Türkiye'de ilk kez Başakşehir'deki bir konut projesinde kullanıldı. Bu sistem; depremin şiddetini en aza indirerek, can ve mal kayıplarının önüne geçilmesinde uygulanan en etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor.

"TÜRKİYE'NİN İLK DEPREM İZOLATÖRÜ KONUTLARI"

Türkiye'nin aktif deprem fayları üzerinde bulunduğunu belirten Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu Başakşehir, İstanbul'da zemini en sağlam ilçelerinin başında geliyor. Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve ağır bir yıkıma neden olan depremlerin ardından yapılan saha incelemelerinde, izolatör sistemiyle inşa edilen yapılarda hiçbir hasarın olmadığı görüldü. Bu sistemi uygulayan ve Başakşehir Belediyesi garantörlüğünde hayata geçirilen konut projesi, Türkiye'nin deprem izolatörlü ilk konut projesi." dedi.

Başakşehir Belediye Başkanı Kartoğlu: 'İzolatörü konutlar depremin yıkıcı etkisini önlüyor'

"SARSINTININ ŞİDDETİNİ DÜŞÜRÜYOR"

Başkan Kartoğlu, "Deprem izolatörleri, depremin şiddetini en aza indirerek, can ve mal kayıplarının önüne geçilmesinde uygulanan en etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Böylece 7 ve üzeri deprem esnasında bile üst katlar sarsıntıyı çok daha düşük hissediyor. Şehirlerimizdeki yapıları bu sistemle yenilemek veya yeni yapıları bu sistemle inşa etmemiz, depremlerin yıkıcı etkisini de önlemiş olacak." ifadesini kullandı.

Başkan Kartoğlu, hazırlıkların son aşamaya geldiği konut projesinde konutların çok yakında teslim edileceğini de sözlerine ekledi.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor