Gündem

anasayfa Gündem Türkiye'yi sarsan felakette sekizinci gün

Türkiye'yi sarsan felakette sekizinci gün

13 Şubat 2023, Pazartesi 23:54 / Son Güncelleme : 13 Şubat 2023, Pazartesi 23:54
Türkiye'yi sarsan felakette sekizinci gün
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Depremde can kaybı 31 bin 643

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde Hatay, Gaziantep, Malatya,Osmaniye, Adıyaman,Adana,Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa'da binlerce bina yıkıldı. Depemde can kaybı 31 bin 643'e yükseldi.

Öte yandan depremlerin ardından üniversitelerde yüz yüze eğitime yaz tatiline kadar ara verildi, dersler uzaktan yapılırken öğrenci yurtları ise depremzedelere açılacak.

Depremin ardından bölgede ekiplerin yoğun çalışması sürüyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklamada, arama kurtarma personel sayısının 35 bin 600 kişi olduğunu belirterek "Adıyaman, Hatay, Maraş'a odaklanmış durumdayız. 12 bin civarında iş makinalarımız var. 4 bini aşmış durumda uçaklarımızın yaptığı sortiler. 7 milyonluk bir altyapımız var günlük öğünlerimiz konusunda. Beslenme sıkıntısı olan afetzedemiz varsa bize ulaşabilirler.

Milyonlarca battaniyeleri sahaya göndermiş durumdayız. 257 noktada çadırkent kurulumu tamamlanmıştır. 27 bin Konteyner kent altyapısı tamamlanmıştır. 10 bin üzerinde konteyner var elimizde sevkiyatına başladık. 20 bin kişi konteynerlerde barındırmaktadır. Katar 10 bin konteynerlik bir yardımda bulunmuştur, peyderpey gelecek.

Hasar tespit çalışmaları önemli. Hasar tespit çalışmalarını 1 haftaya tamamlamaya çalışıyoruz. 1 yıl içerisinde kalıcı konutları yaparak afetzedelerimizin hayatlarını normalleştirmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili tecrübemiz en üst seviyede. Bu sözümüzü yerine getireceğiz. 10 bin TL yardım hasar tespit çalışmalarıyla doğrudan alakalı. Tamamladığımızda ödemeleri yapıyor olacağız" dedi.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor