Gündem

anasayfa Gündem Kamu işçilerine büyük ikramiye!

Kamu işçilerine büyük ikramiye!

09 Ocak 2023, Pazartesi 22:16 / Son Güncelleme : 09 Ocak 2023, Pazartesi 22:16
Kamu işçilerine büyük ikramiye!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Milyonlarca işçinin cebini rahatlatacak ikramiye için tarih netleşti.

Geçtiğimiz yıllarda da yapılan ikramiye ödemelerinin 2023 tutarı ve tarihleri belirlendi.

İşçiler 12 bin 401 lira ikramiye alacak. T.C. Kimlik numarası sonu 0,2,4,6,8 olanlara dört taksitte ödenecek ve başvuru alınmayacak. Hesaplara otomatik yatacak paralardan hangi işçilerin faydalanacağı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı kararına göre kamu çalışanlara verilecek ikramiyenin ilk yarısı 27 Ocak’ta ödenecek.

İkramiyenin ikinci yarısı ise 14 Nisan’da hesaplara yatacak. Maden işçileri bu ikramiyeyi 22 Aralık’ta tek seferde alabilecek.

Kamu işçileri her yıl olduğu gibi bu yıl da 52 günlük ikramiye yani tediye ödemesine hak kazanabiliyor. Kamu kurumlarında taşerondan kadroya alınan işçilere de ilave tediye veriliyor.

700 bin kamu işçisi önce maaş zammı alacak sonra da ikramiyelerini hesaplarında görecek. 2023 yılında ikramiyelerin dört taksitte ödenmesi planlanıyor.

Maden işletmelerinin münhasıran yer altı işlerinde çalışanlarına verilecek ilave tediyenin tamamı 22 Aralık’ta ödenecek. Maden işçilerine tediye ödemesi tek seferde verilecek.

Üçüncü ve dördüncü tediye ödeme takviminin Temmuz ayında açıklanacağı düşünülüyor. Böylelikle yılsonuna kadar toplam 12 bin 401 lira ikramiye verilecek.

Tediye ödemeleri maaşa göre değişiklik gösterecek. Brüt maaş üzerinden 52 günlük ikramiye hesaplanacak ve sonrasında 52 günlük net ücret hesaplara yatacak.

Kamu işçileri ise Ocak ve Nisan aylarında toplam 26 günlük ödemeyi alacak. Geride kalan 26 günlük ödeme yılın ikinci yarısında verilecek.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor