Gündem

anasayfa Gündem Koronavirüste gönüllere su serpen haber! Plato çizen vakalar...

Koronavirüste gönüllere su serpen haber! Plato çizen vakalar...

13 Aralık 2020, Pazar 14:09 / Son Güncelleme : 13 Aralık 2020, Pazar 14:09
Koronavirüste gönüllere su serpen haber! Plato çizen vakalar...
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Son dakika haberi... Dünyayı resmen kilitleyen ölümcül salgın koronavirüs ile mücadele sürüyor. Aşı uygulamalarının ve çeşitli kısıtlamaların sürdüğü dünyada salgın hala etkisini gösteriyor. Son dakika gelen müjdeli haber ise bir nebze de olsa gönüllere su serpti. Ülkemizde geçtiğimiz ay alınan kısıtlama kararları meyvesini vermeye başladı. Son dakika gelen haberde plato çizen vakaların aşağıya yöneldiği belirtildi. üyükşehirlerde poliklinik ve acil servislerin yükü azaldı. Aynı olumlu sonucun, önümüzdeki günlerde yoğun bakımlara da yansıması bekleniyor. İşte merak edilen o detaylar...

SON DAKİKA! 10 GÜNDE AZALMA GÖRÜLECEK

Pandemiyle mücadelede her hafta sonu cuma akşamları 21.00'den pazartesi sabahı 05.00'e kadar 56 saat kesintisiz süren sokağa çıkma yasağının, 10 gün içinde toplumda vaka sayılarını azaltması öngörülüyor.

SON DAKİKA! POLİKLİNİK VE ACİLLERDE YÜK AZALDI

Son kısıtlama İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde poliklinik ve acil servislerdeki yükü azaltırken, aynı olumlu sonucun önümüzdeki günlerde yoğun bakımlara da yansıması bekleniyor. Ayrıca plato çizen vaka artış hızının da aşağı doğru yöneldiği belirlendi.

GÖZLE GÖRÜLÜR DÜŞÜŞ

Bununla birlikte tedbirlere "tam uyum" sağlandığında vaka sayıları ile bulaş kat sayısında gözle görülür bir düşme olacağı tahmin ediliyor. Sonuçların yeterli olmaması hâlinde, bölgesel kapatmalar gibi daha ağır tedbirler gündeme gelebilir.

EVDE KALIN ÇAĞRISINA DEVAM

Uzmanlar, vatandaşlara bu nedenle 'evde kalın' çağrılarını tekrarlıyor. Yetkililer kısıtlamaların sosyalleşmenin getirdiği hareketliliği azaltma amacı taşıdığına işaret ediyor. Alkol tüketiminin akşam saatlerinde artması da bu kısıtlamaların gerekçelerinden biri.

ALKOL TÜKETİMİ ÖNLEMLERİ GEVŞETİYOR

Bilim insanlarına göre, artan alkol tüketimi, bireysel önlemleri gevşetiyor. Uzmanlar, tüm bu tedbirlerin salgını tamamen durdurmayacağını, sadece bulaş hızının azalmasını sağlayacağını belirterek, "aşı" olmanın önemine dikkat çekiyor. (Türkiye)

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor