Gündem

anasayfa Gündem “Başakşehir öncü olabilir”

“Başakşehir öncü olabilir”

19 Mart 2019, Salı 11:20 / Son Güncelleme : 19 Mart 2019, Salı 11:20
“Başakşehir öncü olabilir”
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir Belediyesi’nin “Başakşehir’e Sıfır Atık Güzel Gelecek” sloganıyla başlattığı çevre bilinci ve geri dönüşüm kampanyasının tanıtımı, Emine Erdoğan Hanımefendi ve Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu tarafından yapıldı.

Kampanyanın maskotları Başakgiller’in de tanıtıldığı programda konuşan Emine Erdoğan, “Bugün Başakşehir Belediyesi Çevre Bilinci ve Geri Dönüşüm Kampanyası tanıtım toplantısında, ‘Sıfır atık’ projesinin ete kemiğe büründüğünü gördüm. Hedefimiz, sıfır atığı teknik bir proje olmaktan çıkarıp, bir yaşam kültürüne dönüştürmek.” dedi.

Başakşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık” projesine dev bir kampanyayla destek verdi. 

“Başakşehir’e Sıfır Atık Güzel Gelecek” sloganıyla başlatılan çevre bilinci ve geri dönüşüm kampanyası, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Emine Erdoğan’ın onur konuğu olduğu programla tanıtıldı.

Önemli bir hazırlık sürecinin ardından hayata geçirilen kampanyanın tanıtım programına; Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, AK Parti Başakşehir İlçe Başkanı Sebahatdin Kayas ve çok sayıda Başakşehirli katıldı.

“Başakşehir öncü olabilir”

Çeşitli okullardan öğrencilerin de katıldığı tanıtım toplantısı, Başakşehir Müzik Akademisi öğrencilerinin konseriyle başladı. Programın moderatörlüğünü yapan, çevreci TV programlarıyla tanınan Güven İslamoğlu, kampanyanın hedefinin başta çocuklar olması gerektiğini belirterek, “Başakşehir Belediyesi bu konuda çok önemli bir adım attı.” dedi. 

Kampanyanın bir yaşam biçimi haline gelmesi gerektiğini dile getiren İslamoğlu, “Başakşehir, ‘Sıfır Atık’ konusunda Türkiye’de öncü olabilir. İsraf konusuna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Her gün milyonlarca ekmek çöpe atılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Amacımız çocuklarımıza güzel bir dünya bırakmak”

Sıfır Atık projesiyle ilgili tanıtım filminin izlenmesinin ardından kürsüye gelen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, projenin asıl mimarı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek şunları kaydetti: “Dinimiz bize ‘israf haramdır’ diyor ancak bizler, bazen dünya meşguliyetine takılıp bu önemli hakikati unutuyoruz. Bu proje ile amacımız geleceğimizin teminatı çocuklarımıza güzel bir dünya bırakabilmek. Biz Başakşehir olarak, ‘İdeal Kent’ ödülünü almanın haklı gururunu yaşamış bir belediyeyiz.” 

Başkan Kartoğlu, “Yeşil şapkalar takılsın, geri dönüşüm başlasın” sloganıyla yola çıktıklarını dile getirerek, “İlk etapta 10 bin çocuğa ulaşıp onların da geri dönüşüm kampanyamıza aktif olarak katılmalarını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

"Diğer belediyelerimize örnek olmasını diliyorum"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ise, bir geri dönüşüm projesi olan “Sıfır Atık Hareketi”ni yaklaşık 1,5 yıl önce başlattıklarını anımsatarak,  "O ilk gün, ilk mesajımızda ‘Bu projeyi kamu kurumlarından başlatarak tüm toplumda yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu da belediyelerimizin ve vatandaşlarımızın bu işi sahiplenmesi ile mümkün olur’ demiştik. Bugün burada bu mesajın ne kadar doğru anlaşıldığını görüyorum. Geri dönüşüm hareketimiz, çok hızlı biçimde, karşılık bulmuş. Bundan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Gençlerimizin, çocuklarımızın sahip çıkmasını ise ayrıca takdire şayan buluyorum." değerlendirmesini yaptı.

Bugün bu projenin ete kemiğe büründüğünü gördüklerini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Hedefimiz Sıfır Atık projesini, teknik bir proje olmaktan çıkarıp bir yaşam kültürüne dönüştürmek, çevreyi koruma duygusunun altyapısını oluşturmaktı. Başakşehir Belediyemizin bunu başardığını gördüm. Gönül belediyeciliğinin somut hali işte budur. Slogandan öte, insanımızın yaşam kültürünü şekillendiren duygusal ve fiziki altyapıyı birlikte hazırlamaktır. Bu girişimin diğer belediyelerimize de örnek olmasını diliyorum. Bu proje sayesinde 1,5 yıl içinde 42 milyon ağacın kesilmesini önledik. İnşallah 2023'te atık karnemizde sıfır yazacak.” 

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, konuşmasının ardından Emine Erdoğan’a belediyenin kompost geri kazanım tesisinde üretilen çiçek, Güven İslamoğlu da çevreye duyarlı çalışmalarından dolayı “çevre dedektifi” şapkası hediye etti.

Dikkat! Başakgiller her an karşınıza çıkabilir…

Kampanya kapsamında kullanılacak şarkıları yazan ve seslendiren rap müzik şarkıcısı Resul Aydemir, Başakgiller’le beraber sahne aldı. Aydemir’in şarkılarının yanı sıra Başakgiller’in sahne şovu özellikle çocuklardan yoğun alkış aldı.

Kampanyanın maskotları Başakgiller; “Başakcan”, “Dönüştör Fikri” ve “Süper Pati” zaman zaman Başakşehirlilerle bir araya gelecek. Başakgiller, etkinliklere katılarak “Başakşehir’e Sıfır Atık Güzel Gelecek” kampanyasının canlı kalmasını ve özellikle çocuklar tarafından benimsenmesini sağlayacak.

Başakşehir’de her yerde geri dönüşüm 

Başakşahir Belediyesi, kampanya ile ilk etapta konutlarda geri dönüşümü sağlamayı hedefliyor. Vatandaşlara dağıtılacak askılar sayesine dönüştürülebilecek ürünler plastik, kâğıt ve cam gibi kategorilere ayrılacak. Kampanya kapsamında site yönetimleriyle de işbirliğine gidilecek. Yıl içerisinde geri dönüşüm ve sıfır atık projesine en çok katkı sağlayan siteler ödüllendirilerek hem vatandaşların teşvik edilmesi hem de kampanyanın daha geniş bir kitlelere ulaşması amaçlanıyor.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor