Gündem

anasayfa Gündem YALANCI KELEBEKLER ÖLÜM SAÇIYOR!

YALANCI KELEBEKLER ÖLÜM SAÇIYOR!

03 Ağustos 2018, Cuma 9:22 / Son Güncelleme : 03 Ağustos 2018, Cuma 9:22
YALANCI KELEBEKLER ÖLÜM SAÇIYOR!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Toplum arasındaki ismiyle''Vampir Kelebek'' ya da '' Yalancı Kelebek'' olarak bilinen kelebeğe benzediğinden, halk arasında kelebek denilse de bir kelebek türü değil, çekirge.Bu böcek türü hem insanlara hem de meyveden sebzeye yapışarak suyunu emiyor ve halsiz bırakıp, cansızlaştırıyor.

Vampir kelebekler, bilimsel adıyla Ricania Japonica veya Ricania Simulans, Asya kökenli zararlı böcek türü. Uzmanlara göre bu zararlı Japonya, Çin ve Kore’den geldiği tahmin edilen bitkilerin üzerinde Türkiye’ye ulaştı ve Doğu Karadeniz’de tespit edildi.
Son zamanlarda İstanbul’da da görülmeye başlayan kelebekler büyük bir tehdit.Yalancı Kelebekler yakaladığı her canlıyı adeta ölüme götürüyor. Önce yapışarak öz suyunu emiyor, verimsizleştiriyor.
ÜLKEMİZE NASIL GELDİLER?
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynel Arslangündoğdu, bu türü İstanbul’da ilk olarak 2010 yılında tespit ettiklerini anlattı. Bir araştırması sırasında buldukları bu canlının İstanbul’a nasıl geldiği hakkında tahmini şöyle: “Sarıyer’de bir çay firmasına ait paketleme fabrikası var. Buraya çaylar Rize’den kamyonlarla gelir, bu tesiste paketlenir. Rize’de saptanan bu böceklerin bu yolla İstanbul’a geldiğini düşünüyorum.”
Kendilerine çok sayıda kişinin ihbar ettiğini kaydeden Arslangündoğdu, “İnsanlar bu böcekten rahatsız oluyorlar. Çünkü bu böcek her yere yayılmış vaziyette. İnsanların yaşadıkları mekânlara, sıcak alanlara ve ışığa geliyor” dedi.

 

 

 

Bu böceği gördüğümüz nasıl önlem almalıyız?
Arslangündoğdu’ya göre asıl sorunun böceğin aşırı üremesi. Sayılarını azaltmak için önerisiyse doğal düşmanının bulunması, ışık tuzaklarının kullanılması ve yumurtaların yerleştiği bitkilerin imha edilmesi. Arslangündoğdu, birkaç yıl içerisinde popülasyonunun dengeye gireceğini öngörüyor.
Bu böcekle karşılaştığınız zaman kendinizi ondan korunmalı ve eğer yapabilirseniz üzerine basıp öldürmelisiniz!

 

 

 

EDİTÖR: ÖZNUR KALENDER

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor