Güncel

anasayfa Güncel BAŞAKŞEHİR'İN CANLARI AŞURE GÜNÜNDE BULUŞTU

BAŞAKŞEHİR'İN CANLARI AŞURE GÜNÜNDE BULUŞTU

16 Ağustos 2021, Pazartesi 15:56 / Son Güncelleme : 16 Ağustos 2021, Pazartesi 15:56
BAŞAKŞEHİR'İN CANLARI AŞURE GÜNÜNDE BULUŞTU
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Muharrem ayı ve Aşure Günü münasebetiyle Güvercintepe Hacı Bektaş-ı Veli Cemevi’nde ilçe sakinleriyle bir araya geldi. Aşure lokmasıyla muhabbetin birleştiği programda Başkan Kartoğlu, "Bugün hep birlikte paylaştığımız aşure lokmamız ile birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz daim olsun, hanelerimiz daha da bereketli olsun inşallah" dedi.

Başakşehir'in canları Güvercintepe Hacı Bektaş-ı Veli Cemevi'nde aşure lokması programı düzenledi. Cemevin'de masalar kuruldu, pilavlar kavruldu, aşureler pişti, Alevi dedesinin duasıyla başlayan yemek yine duayla bitirildi. Programa Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Güvercintepe Hacı Bektaş Veli Cemevi Başkanı Cafer Geçgül, Altınşehir Mahalle Muhtarı Cesim Karabalık, Güvercintepe Mahalle Muhtarı Hayrettin Şahbudak ve vatandaşlar katıldı.

Birlik ve beraberliğin simgesi

Aşure lokması programında programa katılanlara hitap eden Başkan Kartoğlu, "Yaklaşık bir buçuk yıldır sıkıntılı bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Bu zor günlerde, çok şükür bahçede, böyle güzel bir mekânda bir araya geldik. Bizlere bu imkânları veren Rabbime hamd olsun.Anadolu’muzun gönül sultanlarından Yunus Emre ne güzel demiş; "Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Sevelim, sevilelim. Bu dünya kimseye kalmaz"  Bu fani dünyada, yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevmekten daha güzel ne olabilir… Kardeşçe yaşamak, huzur içinde yaşamak; bir olmak, birlik olmak içinde bulunduğumuz Muharrem ayının da maneviyatını yansıtıyor. Gönüllerimizde ve evlerimizde bolluğun, bereketin can bulduğu "Şehrullahi’l-Muharrem" yani "Allah’ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, aynı zamanda birlik, beraberlik ve dirliğin simgesidir" ifadelerini kullandı.

"Kardeşliğimiz daim olsun"

Birlik beraberlik mesajı veren Başkan Kartoğlu, "Yüce Allah, bu mübarek ayda 10 peygamberine 10 farklı ihsanda bulunmuştur. Hz. Nuh tufandan, Hz. İbrahim ateşten, Hz. Yunus balığın karnından Muharrem ayında kurtulmuştur. Hz. Musa’nın peşindeki Firavun ve beraberindeki ordusu bu ayda sulara gömülmüştür Rabbimin izniyle... Muharrem ayının simgesi aşure, aynı zamanda bir şükür tatlısıdır. Bugün hep birlikte paylaştığımız aşure lokmamız ile birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz daim olsun, hanelerimiz daha da bereketli olsun inşallah."

Kaymakam Uğur Turan da birlik beraberlik mesajı verirken, programın iftar yemeğini ise belediye tarafından karşılandı.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor