Güncel

anasayfa Güncel MUTLULUĞUNUZ İÇİN ÇOCUKLUĞUNUZA DOKUNUN

MUTLULUĞUNUZ İÇİN ÇOCUKLUĞUNUZA DOKUNUN

05 Mart 2020, Perşembe 19:30 / Son Güncelleme : 05 Mart 2020, Perşembe 19:30
MUTLULUĞUNUZ İÇİN ÇOCUKLUĞUNUZA DOKUNUN
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir kadın Aktivite Merkezi (BAKMER) tarafından düzenlenen etkinlikte Başakşehirli kadınlarla bir araya gelen Psikolog Esma Kocaman Meydan, değişim ve mutluluk için en önemli adımın kendi çocukluğuna dokunmak ve şefkat göstermek olduğunu söyledi.

Kayaşehir Kültür ve Yaşam Parkı'nda gerçekleştirilen söyleşide Psikolog Esma Kocaman Meydan, çocukların doğru düşünmesi, hissetmesi ve doğru davranmasının anne ve babaların görevi olduğunu ifade etti. Annelere bu konuda önemli bir görev daha düştüğünü belirten Meydan, "Ebeveynliğin yanı sıra annelerin kendi içindeki çocuğu hatırlayıp bağlantı kurması gerekiyor" dedi.

"Gelişmeleri için çocuklarınıza sınır koyun"

Ebeveynlikle ilgili en yıkıcı yalanlardan birinin "çocuklardan sorumluyuz " kelimesi olduğuna dikkat çeken Psikolog Meydan, "Çocuklardan sorumlu olmak yerine çocuklarımıza karşı sorumlu olduğumuzu bilmeliyiz. Çocuklarımız küçük yaşlardan itibaren ne yapıp yapmayacakları konusunda karar verme yeteneklerini kullanmaya başlar. Ne hissettikleri, ne düşündükleri ve nasıl davranacakları konusunda tercih yaparlar. Çocuğun sağlıklı bir şekilde yetişmesi için sınırlara ihtiyacı var. Çocuğu geliştiren, bir birey olmasını sağlayan şeylerden biri de sınır koymaktır" diye konuştu.

Çocuklar ve çocukluklar üzerine sohbet ettiler

Psikolog Esma Kocaman Meydan, çocuklara karşı davranışlarda ebeveynlerin kendi çocukluklarında yaşadıkları tecrübelerin ve ebeveynlerinden öğrendikleri düşünce yapılarının etkili olduğunu belirtti. Başakşehirli kadınlarla çocukları ve çocuklukları üzerine konuşan Meydan, etkinlik sonunda soruları da yanıtladı.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor