Güncel

anasayfa Güncel İSTANBUL'DA Kİ SİVRİSİNEKLERDEN BATI NİL ATEŞLİ VİRÜSÜ ÇIKTI!

İSTANBUL'DA Kİ SİVRİSİNEKLERDEN BATI NİL ATEŞLİ VİRÜSÜ ÇIKTI!

20 Temmuz 2019, Cumartesi 12:16 / Son Güncelleme : 20 Temmuz 2019, Cumartesi 12:16
İSTANBUL'DA Kİ SİVRİSİNEKLERDEN BATI NİL ATEŞLİ VİRÜSÜ ÇIKTI!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Avcılar ve Esenyurt bölgesinde, son zamanlarda birden çok vatandaşta görülen ateşli hastalığın nedeni araştırmalara göre 'Batı Nil Ateşli Virüsü' çıktı.

Esenyurt’ta bulunan özel bir hastaneye son zamanlarda yapılan aynı şikayetlere bağlı hastalıklar, hastaneyi ve sonrasında İlçe Sağlık Müdürlüğü'nü harekete geçirdi. Edinilen bilgiye göre 8 ayrı hastada görülen ateşlenme, halsizlik, üşüme ve titreme bulguları üzerine hastalardan kan örnekleri alındı.

Ön incelemelede hastaların hepsinin Avcılar, Yeşilkent bölgesinde ve çevresinde bulunan dere yataklarında oturdukları tespit edildi. Hastalardan alınan ilk örneklerde, genellikle Akdeniz bölgesinde görülen hastalığın “Batı Nil Virüsü” olduğu tespit edildi.

Hastalığın, dere yataklarında bulunan sivrisineklerden geçtiği söylenildi. Türkiye’de bazı bölgelerde geçtiğimiz zamanlarda görülen bu virüs türünün öldürücü olmadığı, İstanbul’da ilk kez görüldüğü belirlendi.

Hastaneye gelen vakaları inceleyen ve tespitinde öncülük eden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vedat Turhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,

"8-9 adet vaka başvurusu oldu ve bunların ortak özellikler taşıdığını, yüksek ateş, üşüme, titreme, bulantı kusma, ishal ve benzeri bir sürü bulgular ile birçok vakanın ardışık olarak hastanenin iç hastalıklarına başvurması dikkat çekmişti. Bu vakaları yakından incelemeye aldığımız da vakanın ateşli seyrettiğini akut olarak başladığını üşüme titreme ve halsizlik olarak seyrettiğini birçok vakada ise baş ağrısının ön planda olduğunu ve uzun sürdüğü hikayesine ulaştık.” dedi.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor