Güncel

anasayfa Güncel YENİ EĞİTİM DÖNEMİNDE KANTİNLERDE BU LOGOYA DİKKAT!

YENİ EĞİTİM DÖNEMİNDE KANTİNLERDE BU LOGOYA DİKKAT!

18 Temmuz 2019, Perşembe 14:46 / Son Güncelleme : 18 Temmuz 2019, Perşembe 14:46
YENİ EĞİTİM DÖNEMİNDE KANTİNLERDE BU LOGOYA DİKKAT!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

16 Eylül'de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, artık okul kantinlerinde ‘Okul Gıdası’ logosu olmayan ürünler öğrencilere satılmayacak.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk yaptığı açıklamalarında 16 Eylül'den itibaren okul kantinlerinde 'Okul Gıdası' logosu olmayan hiçbir ürün satılmayacağını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, 16 Eylül'de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlanan ‘Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ’ ile ilgili bilgi veren Erk, vakıf olarak yıllardır saha eğitimleriyle seminerlerle topluma anlatmak, benimsetmek istedikleri bir anlayışın hayata geçirildiğini söyledi.

Timur Erk, çocukların sağlıklı gelişiminin o ülkenin geleceğini belirlediğini belirterek şöyle konuştu:
"Ayrıntılarını toplumun tüm kesimlerine anlatmak istediğimiz ‘Okul Gıdası’ logosu uygulamasının en önemli takipçileri önce veliler, sonra öğrenciler ve elbette bizim de bir parçası olduğumuz sivil toplum. Bizler, üzerimize düşeni yapıp durumdan vazife çıkararak bu uygulamanın her aşamasının titizlikle takipçisi ve destekçisi olacağız, uygulamanın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için elimizi taşın altına koyacağız."

OKULLARDA GÖNÜLLÜ ELÇİLERİMİZ OLACAK
16 Eylül'den itibaren okul kantinlerinde ‘Okul Gıdası’ logosu olmayan hiçbir ürün satılamayacak. Buna rağmen kaçak olabilir yani logosu olmayan ürünün de kantinde satılabilir. Orada da bizim çocuklarımız, gönüllü elçilerimiz olacak. Onlar hemen logo var mı yok mu bakacaklar. Yoksa kesinlikle almayacaklar ama sırf denetimi sürdürebilmek ve belirli bir merciye şikayet edebilmek için logosu olmayan ürünü anne, babaya götürecek. Yönetmeliğe göre, bu işin denetimini MEB ile okul aile birlikleri yapacak. Okul aile birliklerinde bir uzman yok. O zaman bizim gibi vakıflar, dernekler, uzmanlar devreye girecek, onlara eğitim verecek. Sonuçta o okul aile birlikleri MEB ile birlikte gerekli denetimi sağlamış olacak."

ZARARLI ÜRÜNLER SATILMAYACAK
16 Eylül'de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, okul kantinlerinde artık, Okul Sağlığı Bilim Kurulu tarafından satışı uygun bulunmayan, ‘Okul Gıdası’ logosu verilemeyecek her türlü şekerli, kolalı, gazlı ve aromalı içecekler, kızartmalar, cipsler, tüm çikolata türleri, tüm şeker ve şekerlemeli ürünler, hamurlu şekerli tatlılar, tatlandırıcı katılmış yiyecek ve içecekler, kek ve pasta türleri, gevrek çerezler, kremalı ürünlerin satışı yapılmayacak.

Bu kapsamda okul kantinlerinde, çiğ tüketilen sebzeler, salatalık ve meyveler, doğal kurutulmuş meyve, işlenmemiş kuru yemiş, süt, ayran, peynir, çeşnili ve tahıllı ekmek çeşitleri, yumurta, doğal mineralli su ve şekersiz sakız, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, bilim kurullarınca belirlenmiş kriterlerde üretilmiş hazır paketli yiyecek ve içecekler satılacak.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor