Güncel

anasayfa Güncel İSTANBUL'UN İLK YERLEŞİM YERİ YARIMBURGAZ MAĞARALARI!

İSTANBUL'UN İLK YERLEŞİM YERİ YARIMBURGAZ MAĞARALARI!

12 Temmuz 2019, Cuma 17:32 / Son Güncelleme : 12 Temmuz 2019, Cuma 17:32
İSTANBUL'UN İLK YERLEŞİM YERİ YARIMBURGAZ MAĞARALARI!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Günümüzde Başakşehir ilçesi sınırları içindeki Altınşehir mevkiinde kalan Yarımburgaz Mağaraları, Avrupa’nın en eski insanlık izlerini barındırıyor.

Tarih öncesi dönemlere ait olduğu iddia edilen Yarımburgaz Mağaraları, İstanbul’un 20 km batısında Küçükçekmece Gölü’nün 1,5 km kuzeyinde, günümüzde Başakşehir ilçesi sınırları içinde Altınşehir mevkiinde kalıyor.

1800'ler araştırma konusu olan mağara, İstanbul Üniversitesi'nde bulunan Macar asıllı Abdullah isimli bir hekim tarafından saptanılarak bilim dünyasına tanıtılıyor. Mağaradaki ilk arkeolojik incelemeler 1959 yılında Şevket Aziz Kansu tarafından yapılıyor.

İLK CİDDİ BULUNTULARA 1986'DA RASTLANDI

Yarımburgaz Mağarası uzun bir aradan sonra İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Özdoğan’ın bilimsel danışmanlığında, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Başkanlığında 1986 yılında tekrar değerlendirmeye alındığında ciddi buluntulara rastlanılıyor. Özdoğan, mağaranın en eski yerleşiminin Alt Paleolitik Çağa ait olduğunu söylüyor.

400 BİN YIL ÖNCESİNE AİT

1988 - 1990 yılları arasında İstanbul Üniversitesi ve ABD Berkeley-California Üniversitesi'nin ortak çalışmaları sonucunda mağaranın tarih öncesi döneme ait olduğu ortaya çıkıyor. Günümüzden 400 bin yıl önce insanlar tarafından yerleşim yeri olduğu ve oda oda Bizans dönemine ait mezarların bulunduğu tespit ediliyor. 2001 yılında ise 1. Derece Arkeolojik-Doğal Sit Alanı ilan ediliyor.

FOSİLLER BULUNDU 

Bir diğer yapılan incelemede ise Yarımburgaz Mağaraları'nın katmanlarının arasında 400 bin yıl önce yaşadığı düşünülen bir ayının fosili ve o dönemde yaşamış insana ait kökeni Afrika'ya dayanan insanların izleri bulunuyor.

80'li yıllarda yapılan kazı çalışmalarında çay taşı, çakmak taşı ve taştan yapılmış en eski çeşitli kesici aletlere rastlanıldığı iddia ediliyor.

ÇOK BÜYÜK TAHRİBATLAR VAR

Günümüzde define avcılarının hedefi ve bağımlı insanların yuvası haline gelen tarihi Yarımburgaz Mağaraları üzerinde çeşitli yazılar, içerisinde kazılmış çukurlar ve çöpler barındırıyor.

Son yıllarda Kocaeli Üniversitesinden Doç. Dr. Şengül Aydıngün başkanlığında yürütülen İstanbul Tarihöncesi Çağlar Araştırmaları (İTA) projesi bilim heyeti tarafından da incelemeye alınan mağaranın özellikle içindeki tahribatlar detaylı olarak raporlandırılıyor.facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor