Güncel

anasayfa Güncel ÇABUK ACIKMANIZA SEBEP OLAN BESİNLER.. BU BESİNLERE DİKKAT!

ÇABUK ACIKMANIZA SEBEP OLAN BESİNLER.. BU BESİNLERE DİKKAT!

03 Mayıs 2019, Cuma 16:30 / Son Güncelleme : 03 Mayıs 2019, Cuma 16:30
ÇABUK ACIKMANIZA SEBEP OLAN BESİNLER.. BU BESİNLERE DİKKAT!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Ramazan ayına günler kala yediğimiz ve içtiğimiz besinlere dikkat etmeliyiz.Genel olarak karbonhidrat içeriği yüksek besinler çabuk acıktırıyor. Oruç tutanlar sahurdakarbonhidratlı yiyecekler yerine protein içeriği yüksek, uzun süre tok kalmaya yardımcı olan ve susuzluk hissi vermeyen yiyeceklerle hafif ve doyurucu bir sahur yapmalıdır.

Sahurda nişasta ve şeker gibi karbonhidrat içeriği yüksek olan yiyecekler yiyenler tüm gün açlık hissediyorlar. İşte uzak durmanız gereken yiyecekler:

BAL, REÇEL, ÇİKOLATA

Her ne kadar sahurda  bal, reçel, sürülebilen çikolata gibi tatlı yiyecekler cazip gelse de hem kan şekerini hızla yükselmesine ve sonra yine hızla düşmesine sebep olarak çabucak acıkmanıza neden olur hem de susatır.

KAVUN, KARPUZ, ÜZÜM

Meyveler içerdikleri vitamin, mineral, lifin yanında ciddi şekilde şeker içerir. Bu normalin üzerinde şekerin kana geçmesi çabuk acıkmayla sonuçlanır.

RAMAZAN PİDESİ

Ramazan ayında satışları artan iftar sofralarının olmazsa olmazlarından ramazan  pidesini iftarın aksine sahurda  tüketmek gün boyu olumsuz etkilenmenize neden olur. Glisemik indeks yani karbonhidratların kandaki şeker miktarına etkisi yüksek yiyecekler çabuk acıkmaya neden oluyor.

PATATES VE PATATES KIZARTMASI

Patates; içerdiği nişastadan dolayı yenildikten sonra kısa sürede yeniden acıktıran bir besin . Çabuk acıktırmasının dışında kızartma olarak tüketilmesi de sağlığa zararlı.

TAZE SIKILMIŞ MEYVE SUYU

Vitamin, mineral ve lif bakımından zengin olan meyveleri iftardan 1 saat sonra veya sahurda aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir. Buna rağmen taze sıkılmış dahi olsa meyve suyundaki yüksek orandaki şekerden dolayı meyve suları yarardan çok zararlı olabilir.

Çünkü meyve suyu içtiğinizde çok miktarda meyve şekeri hızlı bir şekilde kanınıza karışır hem de bu hızlı kan şekeri yükselmesinden dolayı çabuk acıkırsınız. Portakal, havuç ve elma suyu şeker içeriği yüksek içeceklerdendir.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor