Güncel

anasayfa Güncel Serhat Murat Yılmaz'ın Yeni Yazısı: "AVRUPA KENTSEL ŞARTI"

Serhat Murat Yılmaz'ın Yeni Yazısı: "AVRUPA KENTSEL ŞARTI"

26 Nisan 2019, Cuma 15:24 / Son Güncelleme : 26 Nisan 2019, Cuma 15:24
Serhat Murat Yılmaz'ın Yeni Yazısı:
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

İkinci Dünya savaşından sonra yıkılan Avrupa şehirlerini, temel haklara saygı, hukukun üstünlüğü, özgürlüklerin tesisi ekseninde yeniden kurabilmek için Avrupa Konseyi 1949 yılında kuruldu.

Türkiye'nin de üyesi olduğu Konsey, savaş sırasında, adalet ve eşitlik prensiplerine dayalıolarak, sosyal, ekonomik, kültürel gelişmenin, uyumun ve iş birliğinin tüm Avrupa genelindekurumsallaşması için çalıştı.

Avrupa Konseyi, 1957 yılında ''Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'' olarak bilinen yapıyıoluşturdu. Türkiye'nin de temsil edildiği ve Kongre tarafından alınan kararların rehber kabul edildiği yapı bünyesinde, bir yandan yurttaşların diğer yandan yerel yönetimlerin çok ortaklıbir şehir yönetiminin nasıl olabileceğine ilişkin pek çok belge yayınlandı. Demokratik gelişmenin, ekolojik, kültürel,sosyal değerlerin gelişmesine; cinsiyet, kültür, ırk, dil, dinayrımcılığının ortadan kaldırıldığı yönetim anlayışına bağlı olduğunu kabul eden Konsey;kültürel ve biyolojik çeşitliliğin korunması için ilkesel kararlar aldı.

Avrupa Konseyi 4 temel konu üzerinde yoğunlaşmıştır:

- Fiziki kentsel çevrenin iyileştirilmesi

- Mevcut konut stokunun iyileştirilmesi

-Yerleşim birimlerinde sosyal ve kültürel olanaklarının yaratılması

-Toplumsal kalkınma 

Yıllardır çarpık yapılaşma, hantal yapılar vs.. eleştirilerde bulunup durduk. Elbette haksızdeğildik. İddia ediyorum belediye başkanlarımız yukarıda belirttiğim 4 maddeyi benimseyerekve tüm kalbiyle inanarak uygulamaya koyarlarsa emin olun tüm sorunlar çözülür. Amamaalesef başkanlarımızın neredeyse çoğunun bırakın Avrupa Kentsel Şartını okumalarını,konseyin varlığından bile haberleri olduklarına inamıyorum.Elbette bu bir eksikliktir. Ne yani kentlerimizi emanet ettiğimiz kişilerin özellikle yerelyönetimlerden ve kentsel planlamalardan bi haber olmaları kesinlikle eleştirilecek birkonudur.

 Belediye başkanlarının asli görevi; Vatandaşları eğlendirmek için ses sanatçılarını getirtip,konserler vermekten öte vatandaşların barınak ihtiyaçlarını gidermek ve yaşamlarını daha kolay sürdürebilmeleri için gerekli kolaylıkları sağlamaktır.

AKIL TUTULMASI

Ülkede gerilim ve şiddet maalesef hiç eksilmiyor. Yakın zamanda bir partinin genel başkanınaşehit cenazesin de linç girişiminde bulunuldu. Parti başkanı oradaki bir eve sığınarak hayatınızor kurtardı. İşte tam olarak bahsettiğim akıl tutulması bu esnada gerçekleşiyor. Linç girişimibaşlı başına akıl tutulması zaten. Ama özellikle öyle bir an yaşandı ki kanımız dondu.Kalabalığın ortasından bir kadının sesi duyuldu. '' Yakın o evi yakın.'' Hepimizin kanı dondu.İçerde ev ahalisi var, başka insanlar var ve belki de çocuklar var ama linç için orada bulunan grubun bu saydığım faktörler umrunda değil. Yazık hakikaten çok yazık. Toplum ne ara bu kadar kötü oldu? Kıymetli arkadaşlarım lütfen beni iyi anlayın. Anlatmak istediğim şey; O evin içinde insanlar vardı. Parti başkanı olması yada hangi siyasi görüşten olması açıkçası umrumda değil. Umrumda olan şey, insanların gözlerinin bu kadar dönmüş olmasının altındaki neden yada nedenlerdir?

NOT: Lütfen kıymetli arkadaşlarım hafta da en az 1 kitap okuyalım. Çünkü en büyük düşmanımız olan CEHALET'i ancak okuyarak yenebiliriz. Sizlere bu hafta önereceğim kitap:

İstanbul'un Tarihi, Kültürü ve Yaşamı

Yazarı:Richard Tillinghast

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor