Güncel

anasayfa Güncel BAŞAKŞEHİRLİ GENÇLER ULUSLAR ARASI ROBOT YARIŞMASI'NDAN ÖDÜLLE DÖNDÜLER!

BAŞAKŞEHİRLİ GENÇLER ULUSLAR ARASI ROBOT YARIŞMASI'NDAN ÖDÜLLE DÖNDÜLER!

15 Nisan 2019, Pazartesi 15:02 / Son Güncelleme : 15 Nisan 2019, Pazartesi 15:02
BAŞAKŞEHİRLİ GENÇLER ULUSLAR ARASI ROBOT YARIŞMASI'NDAN ÖDÜLLE DÖNDÜLER!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

ABD'de her yıl düzenlenen "FIRST Robotics Competition" robot yarışmasına '6436 PARS' adlı robotlarıyla katılan Başakşehir Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri 'Gracious Proffesionalism' ödülüne layık görüldü.

Başakşehirli gençlerin katıldığı Uluslar arası yarışmada  6436 PARS Takımı ilk ödülünü 2016 yılında Türkiye'de düzenlenen yarışmada Türkiye ikincisi olarak aldı.

Takım hedefini daha da büyüterek 27 yıldır Amerika'da düzenlenen FIRST Robotics Competition yarışmasına ilk olarak 2016 yılında katıldı. Yarışmaya bu yılda katılan Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri çeyrek finale kadar yükseldi. Çeyrek finalde elenen öğrenciler, yarışmada '6436 PARS' adlı robotlarıyla ilk kez profesyonellik ödülünü kazandı.

Seneye tekrar yarışmaya girmeyi hedefleyen Başakşehirli gençler:

"Bu sene 6. yarışmamıza katıldık. Amerika'daki yarışmada çeyrek finallere çıkabildik ve profesyonellik ödülü aldık. Daha önce Türkiye'de katıldığımız turnuvada 3 tane art arda profesyonellik ödülü almıştık. Amerika'dan bu ödülü 4üncü kez almak bizi çok mutlu etti. Duyarlı bir takım olduğumuzu anladık. Yarışmaya katılırken 6 haftalık bir sürecimiz var. Robot yapım sürecinde de okulumuzdan mezun olan arkadaşlarımız var. Onlar bilgili aynı zamanda öğretmenlerimiz bize çok destek oldular. Onların desteği sayesinde 6 haftalık süreç içerisinde robotu toparladık. Önümüzdeki sezon için hazırlıklara başladık. Seneye tekrardan Amerika'da yarışmayı düşünüyoruz. Bu robotlar gençleri hem bilime hem teknolojiye ilgisini daha fazla arttırıyor diye düşünüyorum. Robotun her sene konsepti değişiyor. Bu sene robotların top atması ve disk takması istendi. Robotlar 2,5 dakikalık bir süre içerisinde yarışıyor. 3'lü ittifak halinde yarışan robotlar hangi ittifak daha fazla puan alırsa yarışı kazanmış oluyor" dediler.

 

 

Yarışmalara katılan 12. Sınıf öğrencisi Muhammed Akif ise, "Biz bir takımız, takım ruhuna dayalı olarak çalışıyoruz. Her işi tek kişi değil ama bir işi herkes yapabiliyor. Bizim ayrıcalığımız bu. Bizim ekibimizden biri gelmediğinde ya da hastalandığı zaman onun yerini doldurabilecek bir takıma sahibiz. Önümüzdeki yıl yine yarışmalara katılacağız, daha iyi hedeflerle daha iyi sonuçlarla geri dönmeyi planlıyoruz. Bu yaşımızda bizim yaptığımız 3 metrelik makinenin çalışması ve bizim sayemizde çalışmasını görmek bizi duygulandırıyor" diye konuştu.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor