Güncel

anasayfa Güncel Miraç Kandili Nedir ? Hangi Dualar Okunmalıdır ?

Miraç Kandili Nedir ? Hangi Dualar Okunmalıdır ?

02 Nisan 2019, Salı 14:28 / Son Güncelleme : 02 Nisan 2019, Salı 14:28
Miraç Kandili Nedir ? Hangi Dualar Okunmalıdır ?
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Miraç Kandili önemini o gece gerçekleşen mucizlerden almıştır. Miraç Kandili, İslam dininde kutsal sayılan gecelerden biridir. Miraç bir arınma ve Allah’a yükseliştir.

Miraç Kandili, af ve bağışların dileneceği, ellerin yüce yaradana çevrileceği bir gecedir.

MİRAÇ KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR

Recep ayı içerisinde yer alan Miraç Kandili en önemli gecelerden biridir. Miraç Kandili gecesi Hazreti Muhammed'in göğe yükseldiği gece olması sebebiyle önemlidir. İki aşamalı bu gökler ötesi yolculuk, peygamberliğin 12. yılında, hicretten on sekiz ay önce, mübarek üç ayların ilki olan Recep ayının 27. gecesinde gerçekleşmiştir. Kadir gecesinin de Ramazan'ın 27. gecesi olması ile aralarında çok gizemli bir tevafuk vardır.

MİRAÇ KANDİLİ'NDE 5 VAKİT NAMAZ FARZ KILINDI

Beş vakit namaz, bu gecede farz kılınmış, Bakara suresinin iman esaslarını ve dua cümleleri içeren son 2 ayeti tebliğ edilmiş ve şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir. Bu günde genelde Müslümanlar dua eder, tesbih çeker ve Yasin Suresi’ni okurlar, veya camilerdeki programlarda yer alırlar.

Bu olayın bahsi İslam’ın kutsal kitabı Kur’an’da İsra ve Necm Surelerinde geçer. Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir. Miraç Kandili anlamı: arınma demektir. 

Miraç Gecesi Edilebilecek Dua :

"Ya Rabbi! Kulluk borcu olarak ve sırf ilâhî rızanı kazanmak niyeti ile bugüne kadar yapabildiğimiz ibadet ve taatlerimizi dergah-ı izzetinde kabul eyle. Ya Rabbi! Cümlemizi rahmetine gark eyle. Afv ü mağfiretine nail eyle. Cemalinle ve Firdevs Cennetinle müşerref eyle. Cehennemden uzak eyle. Dünya ve Ahiretimizi mamur eyle. İslâm'ı ve Müslümanları aziz ve mansur eyle. Amin! Ya Rabbe'l-alemin ve ya erhame'r-rahimin."

Miraç Kandili, tüm Müslüman alemine mübarek olsun. Birlik ve beraberliğimize, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını temenni ediyoruz.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor