Güncel

anasayfa Güncel SEYYİD MUSTAFA SAKÇI HOCANIN REGAİB KANDİLİNE ÖZEL YAZISI!

SEYYİD MUSTAFA SAKÇI HOCANIN REGAİB KANDİLİNE ÖZEL YAZISI!

07 Mart 2019, Perşembe 17:11 / Son Güncelleme : 07 Mart 2019, Perşembe 17:11
SEYYİD MUSTAFA SAKÇI HOCANIN REGAİB KANDİLİNE ÖZEL YAZISI!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Bu gece idrak edeceğimiz Regaib Kandili ile birlikte yarın Üç Aylar'a giriyoruz. Dinimizde Üç Aylar'a son derece önem verilir. Müslümanlar adeta bu ayları iple çeker ve bu ayları değerlendirmek için azami gayret gösterirler.

 "Mübarek üç aylar" diye bilinen aylar Müslüman toplumlarda özel bir yeri vardır. Şüphesiz bu durum "onbir ayın sultanı" diye anılan Ramazanın bu ayların içinde bulunması ve bu aylar içerisinde bulunan Mübarek geceler olma hasebiyledir. Üç ayların ilk ayı Recep ayıdır.

Sevgili Peygamberimiz S.A.V. receb ayına girince şöyle dua ederdi: "Ya Rabbi! Receb ve şaban aylarını bize mübârek kıl ve bizi ramazan ayına kavuştur."

Rabbimize şükürler olsun; bu gün mübarek "Üç Aylar"a kavuştuk. Bu gece de inşaallah Regâib Kandilini idrak edeceğiz... "Regâib Kandili" Receb ayının ilk cuma gecesidir. Peygamberimiz aleyhisselâmın çok rağbet ettikleri, önem verdikleri gecelerdendir. Bunun için de bu adı almıştır..

Allah c.c. önümüze bu günlerde altın bir fırsat koyuyor; üç aylar!.. Allah c.c. bu aylarda af ve mağfiretini, nimetlerini sağanak sağanak yağdırıyor. Receb, Şaban, Ramazan aylarının bütün gün ve geceleri sürpriz feyiz ve bereketlerle dopdoludur. Üstelik bu aylar içinde bulunan Regaib, Miraç, Beraat ve Kadir geceleri, hiçbir maddi ve dünyevi ölçü ile değerlendirilemeyecek kadar ilahi ikramlarla donatılmıştır.Bizim de bu günleri bir fırsat bilerek, çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Aslında biraz gönül uyanıklığı dikkat ve samimiyetle bu günlerin ve gecelerin feyzinden yararlanabilirsek, manevi yoldaki pek çok eksiğimizi telafi edebilir ve kamil insan olma yolunda mesafeler kat edebiliriz.

Ne kadar gariptir ki biz Müslümanlar kendi öz değerlerimiz karşısında hissiz duruma düşmekteyiz. Birçoğumuz artık kandillerin, üç ayların, cuma gün ve gecelerinin farkında bile değiliz. Bu da bizim için telâfisi mümkün olmayan büyük bir kayıptır.Bu fırsatlar bir daha ele geçmeyebilir. Bir daha "Regâib Kandili" gelebilir ama biz görmeyebiliriz.Yarına çıkacağımızdan emin değiliz. Ölüm her an, her yerde karşımıza çıkabilir. Öyle bir hayat yaşıyoruz ki, nefeslerimiz sayılıdır.Her an ömrümüzden bir nefes azalıyor ve kabre biraz daha yaklaşıyoruz.Böyle mübarek gecelerde yapılan dualar, diğer zamanlarda yapılandan daha çok kıymetlidir.Yaratılan şeyler birbirinden farklıdır. Bazıları bazılarından daha üstündür. Mesela; küçücük bir altın, yüzlerce kilo demirden daha kıymetlidir.

Gece ve gündüzler de birbirlerinden farklıdır. Örneğin: Kadir Gecesi, bir gecedir. Kur'an-ı kerim o gecede indirildiği için bin aydan daha üstündür. Bu fazileti de ayet-i kerime ile bildirilmiştir.

Günlerin en hayırlısı, cuma günü, arefe günü ve diğer (dinimizce kıymet verilen) günlerdir.Gecelerin en değerlisi ise, Kadir Gecesi, Mevlid Kandili gecesi, diğer kandil ve bayram geceleridir.Yaptığımız her işten, konuştuğumuz her sözden hesap vereceğiz.Çalıştığımız iş yerine on dakika geç kalsak bize hesap sorarlar. Bize maaş ödedikleri için hesap sormakta da haklıdırlar. Bizleri yoktan var eden, yaşatan, her dakika havayı teneffüs etmekle hayatımızı kurtaran Rabbimiz bize hesap sormaz mı?

Ümmetin sıkıntılardan kurtulması için dua edilmeli

Rabbimizin üç ayları hakkımızda hayırlı kılması, Ümmet-i Muhammed'in sıkıntı ve ıstıraplardan kurtulması, bu mübarek gün ve geceleri nasıl değerlendirilmesi gerekiyorsa, o ölçüde ihya eden, onlardan azami istifade eden ve her gecesinde Kadir gecesi kıymetinde sevabın verildiği kullarından eylemesi niyazıyla: "Allah'ım! Receb ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır."(Ahmed Bin Hanbel, Müsned)

Bu vesile ile "Üç Aylar"ınızı ve Regâib Kandilinizi tebrik ediyorum. Bu gecenin, İslâm âlemi ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ederim...

Selam ve dua ile...

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor