Güncel

anasayfa Güncel SIFIR ATIK, GELECEĞE DEĞER KATTIK

SIFIR ATIK, GELECEĞE DEĞER KATTIK

28 Şubat 2019, Perşembe 10:53 / Son Güncelleme : 28 Şubat 2019, Perşembe 10:53
SIFIR ATIK, GELECEĞE DEĞER KATTIK
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Başakşehir Belediyesi, “Sıfır Atık, Geleceğe Değer Kattık” başlıklı seminer ile ilçedeki kamu kurumlarını ve vatandaşları geri dönüşümle ilgili bilgilendirdi.

Şehit Savcı Selim Kiraz Bilgievi’nde düzenlenen panele, ilçedeki kamu kurumlarından temsilciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Başakşehir Belediyesi’nden Çevre Mühendisi Muhittin Gülkan, sinevizyon eşliğinde yaptığı sunumda, Sıfır Atık Projesi’nin önemine değindi. 

Hedef, geri dönüşümle sıfır atık

Projenin israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve atık oluşumunun engellenmesi noktasında çok önemli olduğunu ifade eden Gülkan, “Amacımız İlçemiz sınırları içerisinde ortaya çıkan veya çıkabilecek tüm atıkları sıfır kayıp mantığıyla toplayarak, uygun ayırma metotlarıyla ayırdıktan sonra geri dönüştürüp tekrar kullanıma kazandırmak” dedi. 

1 ton kağıt atık 17 ağaca bedel

“Sıfır Atık, Geleceğe Değer Kattık” semineriyle topluma geri dönüşüm bilinci kazandırmayı ve çevre kirliliğinin önüne geçmeyi hedeflediklerini dile getiren Gülkan, şunları kaydetti: “1 ton atık kâğıdın geri kazanımı ile 17 ağacın kesilmesi önleniyor, 12 bin 400 m3 kadar sera gazı engelleniyor, 2,4 m3 atık depolama alanından tasarruf sağlanıyor.”   

Metal ve plastik atıkların geri kazanımı ile %95 enerji tasarrufu sağlanabildiğine işaret eden Çevre Mühendisi Muhittin Gülkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Geri dönüştürülen her 1 ton cam için yaklaşık 100 litre petrolden tasarruf ediliyor. Atık camlar tekrar cam ürünlerine; plastikler elyaf ve dolgu malzemesi gibi birçok malzemeye, atık metaller ise tekrar metal ürünlerine dönüşebilir. Organik atıklardan elde edilebilecek kompost ile topraklarımız daha verimli hale gelir.”

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor