Güncel

anasayfa Güncel Dünyanın en büyüklerinden birisi olacak: Başakşehir Şehir Hastanesi

Dünyanın en büyüklerinden birisi olacak: Başakşehir Şehir Hastanesi

02 Ocak 2019, Çarşamba 12:01 / Son Güncelleme : 02 Ocak 2019, Çarşamba 12:01
Dünyanın en büyüklerinden birisi olacak: Başakşehir Şehir Hastanesi
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Tamamlandığında dünyanın en büyük hastanelerinden biri olacak.Başakşehir Şehir Hastanesi’nde inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Yüzde 35'lik bölümü tamamlandı.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan Başakşehir Şehir Hastanesi, İstanbul'un Avrupa yakasındaki Başakşehir İlçesi'nin Başakşehir Mahallesi'nde bulunuyor.Tamamlandığında ise Dünyanın en büyük hastanelerinden birisi olacağı belirtilen hastane yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanda inşaatı hızla devam ediyor.

Yüzde 35’i tamamlanan Başakşehir Şehir Hastanesi 8 tane hastaneden oluşturuldu. Bu kapsamda dev şehir hastanesi bünyesindeki Genel Hastane, Çocuk Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Nöroloji ve Ortopedi Hastanesi, Kalp Hastalıkları Hastanesi, Psikiyatri Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri ile toplamda 2 bin 682 yatağıyla vatandaşlara hizmet verecek. 

Şehir hastanesi, ana hastane binasında yer alan 2 bin 40 sismik izolatörle dünyanın en büyük sismik izolatörlü binalarından olacak. Dev hastanenin temelinde bulunan sismik izolatörler sayesinde hastanede deprem anında bile ameliyatlar aksamadan devam edecek.

2020 YILINDA HİZMETE AÇILMASI HEDEFLENİYOR 

Hastanenin İstanbul için çok önemli bir hizmet olacağını dile getiren İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu:

“Yaklaşık bir buçuk sene önce başladı iki seneye yaklaştı. Yüzde 35 bandındayız kaba inşaatı bitme aşamasında en geç 2020 sonu itibariyle de hizmete verilmesi hedefleniyor. Burası bir şehir hastanesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’hayalim’ dediği hastanelerden bir tanesi. 2 bin 682 yataklı, ben bunları sağlık şaheserleri olarak görüyorum. Faklı bir usulle işletilecek, özel ve kamu ortaklı dediğimiz, sağlık hizmeti tamamen devlet eliyle yürütülecek. Bunun yanındaki destek hizmetleri dediğimiz temizliğinden, güvenliğine, bakımından, tadilatlarına, cihazlarının bir kısmı da tamamen özel sektörün yatırım yaptığı devletle özel sektör arasındaki belirli süreçli sözleşmeler neticesinde işletilecek. Dünyanın en büyük izolatör kullanılan yapılarından bir tanesi şu anda bir numarası esasında” dedi. 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor