Güncel

anasayfa Güncel 1 OCAK 2019'DAN İTİBAREN NELER DEĞİŞECEK!

1 OCAK 2019'DAN İTİBAREN NELER DEĞİŞECEK!

01 Ocak 2019, Salı 13:11 / Son Güncelleme : 01 Ocak 2019, Salı 13:11
1 OCAK 2019'DAN İTİBAREN  NELER DEĞİŞECEK!
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Ekonomideki sıkıntıların damgasını vurduğu 2018 yılı geride kalırken, 2019 yılında toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren birçok yeni uygulama yürürlüğe girecek.

Türkiye, 2019 yılına birçok alanda yeni uygulamalar ile “merhaba” diyecek.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte 2018’de TBMM’de birçok yasal düzenleme yapıldı. Yıl sonuyla birlikte pek çok düzenleme son bulacak, yeni düzenlemeler 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girecek.


MİLYONLARI İLGİLENDİREN DÜZENLEMELER ANA BAŞLIKLARI İLE ŞÖYLE :
MARKET POŞETLERİ: Market alışverişlerinde plastik poşetler ücretli hale gelecek. Plastik alışveriş poşetleri en az 25 kuruştan satılacak. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecek.


İŞ KAZASI OLMAYANA PRİM İNDİRİMİ : Öte yandan üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen, 10'dan fazla çalışanı olan ve "çok tehlikeli" sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ödenmekte olan işsizlik sigorta prim oranının (yüzde 2'den yüzde 1'e) yüzde 50 azaltılmasıyla ilgili destek yeni yılda uygulamaya konulacak.


İNTERNETE VERGİ: Google, YouTube, Facebook gibi yurt dışı platformlara ve “internet fenomeni” olarak tabir edilen kişilere verilecek reklamlar ve aracılık hizmetleri, ödemeler üzerinden stopaj uygulamasıyla vergiye tabi olacak. İnternet ortamında reklam hizmeti verenlere veya internet ortamında reklam hizmeti verilmesine aracılık edenlere yapılacak ödemeler, ödeme yapılan kişinin vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın, belirlenmiş oranlarda stopaj vergisine tabi olacak.


ALACAK SİGORTASI: KOBİ’lerin alacaklarını tazmin edememeleri durumunda zararlarını karşılamak için Devlet Destekli Alacak Sigortası yürürlüğe girecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca oluşturacak yeni sigorta modelinde, KOBİ’lerin alacakları garanti altına alınacak.


İNTERNETTE AKN'SİZ DÖNEM:İnternet kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan Adil Kullanım Noktası uygulaması yarından itibaren tamamen kalkacak.


SİGARALARDA TEK TİP PAKET DÖNEMİ: Sağlık alanında yapılan düzenlemelerde yer alan tek tip sigara paketi uygulaması da 1 Ocak’tan itibaren başlayacak. Buna göre; sigara paketleri tek tip ve tek renk olacak, markanın logosu olmayacak. Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan, yüzde 65’den yüzde 85’e çıkarılacak.


ELEKTRONİK KİTAP, DERGİ KDV’Sİ ARTTI: Elektronik kitap, gazete ve dergiler için KDV oranı yüzde 8 yerine yüzde 18 olarak uygulanacak. Basılı satılan gazete ve dergide yüzde 1, basılı kitapta ise yüzde 8 KDV uygulaması devam edecek.


BİSİKLET YOLLARI ZORUNLU OLUYOR: Yeni imar planlarında 1 Haziran 2019'dan itibaren bisiklet yollarıyla bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Topografya ve arazi eğimi nedeniyle bisiklet yolu yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlenecek. 


İSTANBUL'DA SU TARİFELERİNDE İNDİRİM :İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin Kasım ayında aldığı; tüm abone gruplarında su tarifelerinin 1 Ocak 2019’dan itibaren yüzde 15 indirimli olmasına yönelik kararı da yürürlüğe girecek.


ASGARİ ÜCRET 2 BİN 20 TL :Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2019 yılı asgari ücreti, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle uygulamaya girecek. Komisyon uzun yıllar sonra ilk kez kamu, işçi ve işveren kesiminin oy birliği ile 2019 yılında uygulanacak net asgari ücreti, 2018 yılındaki bin 603 TL’ye göre yüzde 26 artışla, 2 bin 20 TL olarak belirlemişti.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor