Güncel

anasayfa Güncel Hadis Alimi" Muhammed Mustafa El-A'zami, Başakşehir'de Anılacak

Hadis Alimi" Muhammed Mustafa El-A'zami, Başakşehir'de Anılacak

18 Aralık 2018, Salı 12:31 / Son Güncelleme : 18 Aralık 2018, Salı 12:31
Hadis Alimi
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

"Hadis alimi" olarak bilinen Muhammed Mustafa el-A'zami, vefatının birinci yılında İbn Haldun Üniversitesi'nde düzenlenen uluslararası sempozyumda anılacak.

Asrın büyük hadis alimi Muhammed Mustafa el-A'zami, vefatının birinci yılında İbn Haldun Üniversitesi Başakşehir yerleşkesinde düzenlenen "Uluslararası Mustafa el-A'zami (Hayatı, Fikirleri ve Katkıları) Sempozyumu"nda anılacak.

Mustafa el-A'zami'nin hatırasını yad etmek, hayatını, fikirlerini ve katkılarını konuşmak üzere dünyanın birçok ülkesinden akademisyen, 19-20 Aralık'ta İstanbul'da buluşacak.

Hindistan'dan başlayıp İslam coğrafyasının diğer ülkelerine, oradan batıya uzanan ilim yolculuğunda pek çok ciddi çalışmaya imza atan A'zami, araştırmalarında klasik usulle modern metodolojiyi harmanlamakla beraber hadis ilimleri ve Kur'an tarihine dair derinlikli birikimiyle oryantalist fikirleri analiz etti.

Uzun yıllar batı üniversitelerinde görev yapan ve oryantalist zihin dünyasını yakından tanıyan A'zami, Kur'an'ın Mushaf haline getiriliş sürecine dair araştırmaları ile biliniyor. Kur'an'ın Mushaflaşma sürecini Kitab-ı Mukaddes'in oluşum serüveniyle mukayeseli olarak ele alması, A'zami'nin özgün yönlerinden birini oluşturuyor.

19-20 Aralık tarihlerinde İbn Haldun Üniversitesi Başakşehir yerleşkesinde “Uluslararası Muhammed Mustafa el-Azamî Sempozyumu (Hayatı, Fikirleri ve Katkıları)” başlığıyla düzenlenecek olan sempozyumda, Muhammed Mustafa el-Azamî, vefatının birinci sene-i devriyesinde konunun yerel ve uluslararası uzmanı akademisyenler tarafından ele alınacak.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor