Güncel

anasayfa Güncel YENİ İŞ KURACAK GENÇLERE DEVLETTEN 59 BİN 792 LİRA DESTEK !

YENİ İŞ KURACAK GENÇLERE DEVLETTEN 59 BİN 792 LİRA DESTEK !

06 Aralık 2018, Perşembe 11:28 / Son Güncelleme : 06 Aralık 2018, Perşembe 11:28
YENİ İŞ KURACAK GENÇLERE DEVLETTEN 59 BİN 792 LİRA DESTEK !
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Yerli üretimin ve girişimciliğin desteklenmesi amacıyla hazırlanan düzenlemeler sayesinde genç girişimciler, büyük avantaja sahip olarak iş kurabilecekler.

Yeni iş kuran gençlere vergi ve prim teşviki sağlanıyor. Vergi teşviki üç yıl, prim teşviki bir yıl sürüyor.Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, iş kuracak gençlere büyük destek veriyor. Ayrıca babasının ölümü nedeniyle onun işini üstlenen 18-29 yaş arasındaki gençler de teşvik alabilecek.


17 BİN 130 LİRA
Bu yılki vergi dilimleri üzerinden yapılan hesaplamaya göre, 75 bin lira gelir elde eden bir genç girişimci 17 bin 130 lira Gelir Vergisi ödemekten kurtulacak. Geliri daha fazla olan girişimciler ise kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmı için ödemeleri gereken 17 bin 130 lirayı ödemeyecekler.


SİGORTA AVANTAJI SAĞLANACAK !
Genç iş sahiplerinin, hem vergi hem de sosyal güvenlik prim teşvikinden yararlanabilmesi için ise Bağkur (4B) kapsamında ilk defa sigorta tescilinin 1 Haziran 2018 tarihinden sonra yapılmış olması gerekiyor.Genç iş sahipleri bu şartlara uydukları taktirde, asgari ücret üzerinden hesaplanacak sosyal güvenlik primleri bir yıl boyunca Hazine tarafından karşılanacak. Genç girişimciler, aylık 700, yıllık 8 bin 400 lira prim ödemeyecekler.
1 Haziran'dan itibaren kendi işini kurmuş genç iş sahibi, bir yıllık prim ve üç yıllık vergi teşviki sayesinde, bugünkü asgari ücret ve Gelir Vergisi üzerinden toplam 59 bin 792 lira destekle avantaj sahibi olabilecekler.


BU DURUMDAN KİMLER YARARLANABİLİR !
Ticari, Zirai veya Mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa Gelir Vergisi mükellefi olan, mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış kişiler yararlanabiliyor. Kazanç istisnasından yararlanan mükellefler, kira, menkul kıymet sermaye geliri, ücret gibi beyana tabi başka bir gelirinin olması durumunda, sadece ticari, zirai ve mesleki kazançları dolayısıyla istisnadan yararlanabilecek. Genç yaşta iş sahibi olmak isteyen gençler devletin sağladığı bu destekten yararlanabilecekler.

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor